Bejski tanac

Ovce među oblacima

Na vrhu brežuljka, više od stotinu metara iznad mora, okružen šumom Tramuntanom, smjestio se povijesni gradić Beli, u kojem živi manje od četrdeset stanovnika. Nekadašnje ekonomsko središte sjevernog dijela otoka Cresa zbog iseljavanja stanovnika danas oživi uglavnom tokom ljeta. Ispod, na obali je i gradska luka i šljunčana plaža. A iznad grada često kruže bjeloglavi supovi, jer ovdje od 1996. godine djeluje Eko-centar Caput Insulae u kojem se liječe povrijeđene ptice odnosno brine o njihovu očuvanju, razmnožavanju i zaštiti. Odnedavno se tim vrijednim poslom bavi udruga Gyps fulvus – Istraživačko edukacijski centar za zaštitu bjeloglavih supova i prirode.

Da su ljudi odavno prepoznali pogodnosti života na ovome mjestu svjedoči i rimski most dug više od šest metara i s lukom visine gotovo pet, sagrađen u vrijeme cara Tiberija kada je na ovoj lokaciji bila rimska legionarska utvrda. Do grada se stiže osam kilometara dugom i vrlo zavojitom cestom, koja vodi između stoljetnih hrastova, a po livadama pasu ovce koje se ponekad stapaju s oblacima. Brojni tragovi prošlosti, od vremena Kelta i Rimljana, preko dvadesetak uglavnom gotičkih crkvica čije su ruševine razasute po Tramuntani, a pet ih je obnovljeno, do Bejskog toša, muzeja prerade maslinova ulja na tradicionalan način te do kipa Crne Madone, jednog od četiri takva u cijeloj Hrvatskoj, koji se čuva u bejskoj crkvi i kojem se žene mole da im udari plodnost i mnogo djece, upotpunjuju bajkovitost cijeloga kraja.

U Belom se od 2011. godine održava festival kulture, glazbe i plesa Bejski tanac, koji se uzajamno nadopunjuje s Danima Tramuntane, u kolovozu. Oba su namijenjena obogaćenju turističke ponude, revitalizaciji mjesta i očuvanju kulture i tradicije Belog i otoka Cresa.

Ovogodišnji se Bejski tanac održava 14. i 15. lipnja, a na programu su izložbe Udruge Ruta iz Cresa Rublje moje none, pa Netaktilnih skulptura akademskog kipara Žarka Violića, Genetskih crteža akademskog umjetnika Noela Šurana te izložba radova Odnosi akademske slikarice Svjetlane Šalić. Oba dana ispunjena su i brojnim nastupima glazbenih i plesnih skupina, od glazbeno-scenskog prikaza Mladi Bejani kao Herkulići s mustači, preko nastupa dueta Alba&Leo, Paola Zeca, Sergia i Romana Bandera, plesnog kluba Dance queen, maturanata Dječjeg  vrtića Girice, kuharskog dvoboja Jedna na jednoga, likovne i radionice izrade glazbala namijenjenih djeci, sve do nastupa Livia Morozina, koji je već tradicionalni gost.

Na programu je i video projekcija o dosadašnjim aktivnostima udruge Volim Beli, kao svojevrsni, mogući i poželjni začetak filmskih i video dokumentarnih zapisa o samom festivalu, ali i o brojnim zanimljivim i vrijednim događanjima, ljudima i mjestima na otoku. Tema svakako neće nedostajati, a na ovaj bi se način istodobno audiovizualno sačuvalo mnoštvo ovovremenskih događanja, ukazalo na povijest i tradiciju otoka i mjesta, informiralo one koji se tek spremaju doći o tomu što u Belom i na Cresu mogu vidjeti i doživjeti te obnovilo želju za povratkom onima koji su već bili.

Moć suvremenih medija, širenje opće i filmske kulture, poticaj mladima da se autorski okušaju u filmskom i videostvaralaštvu tek su neke od vrijednosti takvih aktivnosti.  

Sudionici ovogodišnjeg Bejskog tanca dolaze s otoka Cresa, iz Rijeke i Istre, iz Zagreba te iz Italije, a organizator je udruga Lokalna Akcijska Grupa Volim Beli.

Duško Popović

13.06.2013.