Filmske radionice u projektu EDIT
Uspješna suradnja s VK Mursa
Udruga ljubitelja filma Rare iz Vinkovaca, koja organizira Festival dokumentarnog rock filma DORF, pokrenula je 2011. godine projekt EDIT, kao inačicu filmskog stvaralaštva djece i mladih, a posebno stjecanja prvih spoznaja o snimanju i montaži filma i videa.
Prve dvije radionice u sklopu projekta EDIT održale su Mirjana Jukić i Katica Šarić, iz zagrebačke Osnovne škole Rudeš odnosno udruge Hodači po žici, a polaznici su bili učitelji iz pet vinkovačkih osnovnih škola te njihovi učenici. Tako je pokrenut ciklus učenja i stvaranja koji se kontinuirano nastavlja novim sadržajima.
U travnju i svibnju ove godine održane su nove filmske radionice u okviru projekta EDIT – InternetTV. U Mirkovcima je tako 18. i 19. travnja, u Osnovnoj školi Nikole Tesle, čiji je ravnatelj prije dvije godine sudjelovao na prvoj radionici u projektu EDIT, održana radionica o izradi kratkih videa koji bi mogli poslužiti kao pomoćno sredstvo u nastavi matematike. U školi već postoji višegodišnja tradicija snimanja televizijskih reportaža, a zainteresirani učenici koji su željeli naučiti više i oni koji se po prvi put susreću s filmom prvi su dan dobili temeljne informacije o postavljanju rasvjete za snimanje, uz otkrivanje sitnih trikova o osvjetljavanju filmske scene upotrebom raznih rasvjetnih tijela i drugih pomagala koja im mogu biti pri ruci, kao i o principima kadriranja i snimanja odnosno montaže. Nakon snimanja, drugog su dana montirali dva obrazovna videa, a pozabavili su se temama utvrđivanja vrijednosti broja Pi odnosno množenja dvaju razlomaka. Uz kreativnost pri snimanju i montaži, svakako se valjalo potruditi i oko filmski neatraktivnih sadržaja, kako bi ih učinili zanimljivima i pristupačnima svojim vršnjacima. A zna se kako ih većina voli matematiku!
Photo by Nataša Dorić
I druga je radionica, održana 7. odnosno 10. svibnja, u vinkovačkoj Osnovnoj školi Ivana Mažuranića, imala neobičnu temu, nastavu makedonskog jezika. Ponovno su, podijeljeni u dvije grupe, učenici u prvom dijelu naučili osnove snimanja i montaže, a u drugom sačinili kratku reportažu naslovljenu Govorite li makedonski?. Polaznici radionice stekli su osnovne spoznaje o nastanku TV reportaže, a zatim razgovarali s profesoricom i učenicima koji pohađaju nastavu makedonskog jezika i o tome snimili svoju prvu reportažu.
Obje su radionice vodili Nataša Dorić i Aleksandar Muharemović iz osječkog Video kluba Mursa, uspješni voditelji i autori, višestruko nagrađivani za svoj filmski i edukatorski rad. Valja naglasiti kako su između ostaloga dobili Povelju zahvalnosti Zajednice tehničke kulture Grada Osijeka za uspješan rad Sekcije animiranog filma, koju od 2006. godine vodi Nataša Dorić, dok je Aleksandar Muharemović nedavno ovjenčan Nagradom Faust Vrančić za dugogodišnji autorski rad i brojna dostignuća u organizaciji i provedbi edukatorskih radionica, posebno za djecu i mlade.
Uz već uspostavljenu suradnju sa SKIG-om kojeg vodi Josip Krunić, odavno prešavši granice Gunje u kojoj Studio kreativnih ideja djeluje, nova suradnja Osijeka i Vinkovaca stvara u istočnoj Slavoniji sve jaču osnovu za širenje medijske, posebno filmske kulture, educiranje novih generacija filmskih zaljubljenika i autora te pokretanje novih klubova, od djece i mladih u osnovnim i srednjim školama do odraslih, čime se u dobroj mjeri ispunjava vizija i vokacija projekta EDIT. Stoga valja s optimizmom čekati nove korake u ovom projektu i nadati se još većim uspjesima ubuduće.
Duško Popović
17.05.2013.