Zagrebački gimnazijalci u kinu Tuškanac k'o doma
U kinu Tuškanac od 25. do 29. ožujka 2013. održala se nastava filmske umjetnosti za učenice i učenike zagrebačke XIII. gimnazije, jednu učenicu IV. gimnazije te jednoga učenika XVI. gimnazije. Pet dana nastave filmske umjetnosti pohađalo je ukupno 28 učenika: 20 učenika drugih razreda, pet učenika trećih razreda i troje maturanata. S posebnim ponosom ističemo podatak da se, iako su učenici XIII. gimnazije u istome projektu sudjelovali samo dva mjeseca ranije i iako se nastava provodila tijekom proljetnih učeničkih praznika, opet okupio zavidan broj polaznika. Mladi su filmofili ponovo žrtvovali svoja zaslužena slobodna praznička jutra za nove filmološke spoznaje i, sami su nam priznali, nisu požalili.
Prvi je dan poslužio za učenje i ponavljanje nekih osnovnih filmskoteorijskih pojmova potrebnih za analizu filmova pa su tako učenici drugih razreda prisustvovali projekciji filma Edvard Škaroruki redatelja Tima Burtona, a učenici trećih i četvrtih razreda projekciji filma Privedite osumnjičene redatelja Bryana Singera. Drugi su dan svi učenici gledali jednu od najgledanijih američkih screwball-komedija, film Neki to vole vruće redatelja Billyja Wildera, a treći su dan naučili ponešto o životu u favelama Rio de Janeira gledajući film Božji grad redateljskog dvojca koji čine Fernando Meirelles i Katia Lund. Idući je dan uslijedilo malo iznenađenje u obliku gostujućeg predavanja pročelnice Hrvatske kinoteke, gospođe Carmen Lhotke. Njezino su predavanje o zaštiti audiovizualnoga gradiva učenici pratili s iznimnim zanimanjem, a najviše ih se dojmilo sudjelovanje u zanimljivu eksperimentu. Naime, gospođa Lhotka donijela je na predavanje nitratnu i acetatnu filmsku vrpcu te je, paljenjem jedne i druge, u kojem su sudjelovali i učenici-dobrovoljci, zorno pokazala njihovu zapaljivost (postoji i jedan stol u maloj dvorani kina Tuškanac koji to i dokazuje, pozdrav Davidu iz 2.c!). Nakon predavanja, uslijedila je projekcija restauriranoga klasika Nikole Tanhofera H-8 koji su učenici jednoglasno proglasili najboljim filmom koji su gledali na proljetno-prazničkoj nastavi filmske umjetnosti. Zadnji dan našeg druženja završio je projekcijom švedskoga filma Neka uđe onaj pravi redatelja Tomasa Alfredsona, koji je poslužio kao dobar primjer novog pristupa već poznatoj temi općepopularnih vampira.
Nakon posljednje projekcije i time završene nastave te zajedničkog fotografiranja, učenici su ispunili evaluacijsku anketu i obasuli nas pitanjima o tome kada će se opet u Tuškancu provesti nastava filmske umjetnosti. Naime, filmska je edukacija srednjoškolaca više iznimka nego pravilo, a same su učeničke reakcije dovoljan dokaz tome da je krajnje vrijeme da se to promijeni.
Hvala učenicima na njihovoj volji da svoje praznike provedu na nastavi i na tome što su svojim zaključcima dodatno obogatili naše filmske spoznaje, hvala Hrvatskome filmskom savezu na potpori, uvijek toploj dobrodošlici i zavidnom entuzijazmu te hvala, u naše ime i ime učenika, gospođi Veri Robić Škarici koja je pokrenula cijelu ovu prekrasnu filmsku priču i bez koje sve ovo ne bi bilo moguće!
Ana Đordić i Jelena Modrić
Proljetna nastava filmske umjetnosti u kinu Tuškanac
Iz učeničke perspektive
Proljetne praznike nismo proveli uobičajeno kao što smo namjeravali, nego se mala skupina učenika zagrebačke XIII. gimnazije odlučila kulturno uzdizati te „potrošiti“ vrijeme na nešto pametno. Tijekom proljetnih praznika pohađali smo nastavu filma u kinu Tuškanac, koja je organizirana u suradnji s Hrvatskim filmskim savezom. Nastava filma u kinu Tuškanac bila je upravo edukativni projekt Hrvatskoga filmskog saveza koji nam je dao prostor i osigurao tehniku te, najvažnije od svega, angažirao Anu Đordić, profesoricu hrvatskog jezika i književnosti i filozofije, koja radi u XIII. gimnaziji, i Jelenu Modrić, filmsku montažerku i asistenticu na Akademiji dramske umjetnosti, koje su svojim znanjem i angažmanom potpuno redefinirale naš pogled na film. Većinu nastave proveli smo u maloj dvorani kina Tuškanac u kojoj smo u svega tjedan dana uspjeli naučiti mnogo o filmu na zabavan i pristupačan način. Uspjeli smo obuhvatiti skoro sve žanrove filma od komedije Neki to vole vruće iz 1959. redatelja Billyja Wildera do hrvatskoga filma H-8 iz 1958. redatelja Nikole Tanhofera te filma Fernanda Meirellesa i Katie Lund Božji grad. Naravno, nismo mogli zaobići legendarnog Tima Burtona i njegov film Edward Škaroruki s Johnnyjem Deppom u glavnoj ulozi. Dodatno nas je za film, to jest za očuvanje filma, zainteresiralo duže, ali zanimljivo predavanje o zaštiti audiovizualnoga gradiva gospođe Carmen Lhotke, pročelnice Hrvatske kinoteke. Ovakvu vrstu edukacije preporučila bih svima jer je znanje od sedmoj umjetnosti također opća kultura iako je mnogi, nažalost, zanemaruju te je smatraju samo zabavom za mase. Isto tako, nastava o filmu je korisna jer i putem filma možemo mnogo naučiti te proširiti svoje znanje u mnogim područjima, a da toga nismo ni svjesni. Samo jedan kvalitetan film može potpuno promijeniti našu percepciju i promišljanje o svijetu u kojem živimo.
Monika Ivanagić, 2. c, XIII. gimnazija
25.04.2013.