DORF 2013
Seks i nečujni hod stranca

Pobjedničkom podjelom nagrada u Vinkovcima je u nedjelju, 10. ožujka završen sedmi DORF, festival dokumentarnog rock filma. Odlukom međunarodnog žirija koji je djelovao u sastavu Boris Petković, kao predsjednik te Violeta Videnović i Igor Tomljanović, najboljim filmom ovogodišnjega DORF-a, između dvanaest naslova prikazanih u regionalnoj selekciji, proglašen je Kako smo ušli u Europu: slučaj SexA autorice Ines Pletikos, koji je istodobno priča o zagrebačkoj alternativnoj rock grupi SexA, o intimi njezinih članova, o glazbenim te o idejnim i ideološkim aspektima ulaska Hrvatske u Europsku uniju. Film je složen od arhivskih materijala, recentnih izjava članova grupe i svježih dokumentarnih zapisa, a žiri je ponajviše bio oduševljen njegovim ritmom i svojevrsnim misterijem.

Posebno je priznanje dodijeljeno britanskoj autorici Lindsey Dryden za film Lost and sound, o gluhim osobama i njihovoj potrebi da na svaki mogući način ostvare svoju ljubav prema glazbi, protkan brojnim znanstvenim podacima i tumačenjima ali i osobnim ispovijestima slušno hendikepiranih.

Igor Tomljanović kao predsjednik te Leon Rizmaul i Dubravko Jagatić kao članovi žirija za nagradu Klasik TV za najbolji scenarij dokumentarnog rock filma odlučio je 10.000 kuna dodijeliti srpskoj autorici Brankici Drašković za film Nečujni hod stranca, o piscu i glazbeniku Slobodanu Tišmi. Nagrada će, kako je i zamišljeno, pripomoći da se scenarij čim prije pretvori u snimljeni film.

Simboličnu filmsku klapu koja je dodijeljena nagrađenima izradila je makedonska umjetnica Marija Miloševska, koja se posebno bavi istraživanjima makedonske likovne i umjetničke tradicije, a redovitim je posjetiteljima DORF-a poznata i od prošle godine kada je u Art kinu Croatia u Rijeci prikazala izložbu filigranskog nakita.

Ovogodišnji je EDIT program na sedmom DORF-u bio bogato koncipiran, pa je tako četrnaest učenika šestih i sedmih razreda iz pet vinkovačkih osnovnih škola pohađalo novinarsku radionicu voditelja Ante Perkovića te su načinili niz intervjua i radijski prilog o festivalu emitiran na Radiju VFM. Najmlađi su gledatelji s pažnjom i radošću pogledali odabir animiranih filmova Ivane Guljašević odnosno studija VANIMA, o kojima je pobliže govorio Hrvoje Selec, a Ksenija Sanković i grupa mladih autora iz Karlovca predstavili su Filmsku reviju mladeži i Four river film festival.

U organizaciji Fade in-a održana je filmska radionica Jump off namijenjena srednjoškolcima, a njihovi će se prvi radovi uskoro prikazati javnosti.

Na sedmom DORF-u prikazano je i šest odabranih filmova koji će projekcije imati i u Novom Sadu, Beogradu i Linzu, u sklopu međunarodnog projekta Fresh Danube Films. Hrvatsku su predstavljali Pismo ćaći Damira Čučića i Sonja i bik Vlatke Vorkapić.               

Sedmi DORF, na kojem je prikazano ukupno dvadeset i četiri filma, organizirala je i provela Udruga ljubitelja filma RARE, uz potporu i suradnju Agencije za mobilnost i programe EU, Austrijskog kulturnog foruma, European Cultural Foundation, Grada Vinkovaca, Hrvatskog audiovizualnog centra, Hrvatskog filmskog saveza, Klasik TV; Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta RH, Musicfilmweba, Prekograničnog programa Hrvatska-Srbija i Ureda za udruge Vlade RH.

Ovogodišnji je DORF tako prošao u znaku dominacije autorica, a odmah su počele pripreme za osmo izdanje Festivala dokumentarnog filma koji će se održati 2014. godine.

Duško Popović

13.03.2013.