Dodatak nastavi medijske kulture
Mali DOKUmentarci
Na nedavno održanom Malom DOKUartu u Bjelovaru promovirana je publikacija naslovljena Mali DOKUmentarci, dodatak nastavi medijske kulture u osnovnim školama i video družinama s prijedlogom priprave nastavnog sata.
Autorice Katica Šarić i Mirjana Jukić, sa stručnim suradnikom Damirom Čučićem, na tridesetak su stranica svoje knjige sublimirale obilje spoznaja o nastavi medijske kulture, koja se već dvadesetak godina poučava u sklopu nastave hrvatskog jezika u osnovnim školama. Među sadržajima propisanim Planom i programom MZOS-a su film, kazalište, televizija, tisak, radio, mrežne stranice, računalo i knjižnica.
Činjenica je međutim da su neka visoka učilišta odustala od edukacije edukatora medijske kulture, odnosno od kolegija kojima su ih poučavali, pa su studenti i kasnije učitelji hrvatskog jezika ostavljeni sami sebi i vlastitoj spremnosti na učenje i rad, kako bi stečena znanja mogli prenositi svojim učenicima. I da medijska kultura još uvijek traži svoje pravo mjesto u osnovnim školama, dok je u srednjima praktično i nema.
U poglavljima naslovljenima Medijska kultura u osnovnoj školi, Prijedlog dječjih dokumentarnih filmova za video i filmske družine i za nastavu medijske kulture u osnovnoj školi, Prijedlog priprave nastavnog sata medijske kulture (dvosat, 6. razred) i Mali pojmovnik za razumijevanje filma autorice raščlanjuju filmska izražajna sredstva, vrste medija, filmske rodove ili zvuk u filmu kao obrazovni ishod, bave se kadrom, ritmom filma, planovima, rakursima te praktičnim savjetima o postupcima na koje valja obratiti pažnju pri snimanju. Svaka je tvrdnja ilustrirana pomno, u sekundu definiranim dijelovima analiziranih filmova, a kod priprave nastavnog sata posebno se određuju nastavno područje, nastavna tema, nastavna jedinica, tip nastavnog sata, nastavni sustavi, unutarpredmetna odnosno međupredmetna korelacija, aktivnosti učenika, nastavni oblici, nastavne metode te nastavna sredstva i pomagala. Sugerirana su i moguća konkretna pitanja učenicima, definirani nastavni listići i predloženi zadaci za samostalan rad.
Među pojmovima koji se detaljnije razjašnjavaju su, između ostalih, animirani, dokumentarni te igrani film, knjiga snimanja, montaža, panorama, scenarij i sinopsis odnosno stanja i kretanja kamere.
Na DVD-iju koji je sastavni dio knjižice nalaze se filmovi Sretna, OŠ Stanovi, Zadar (2008), Hana i Tin, OŠ Rudeš, Zagreb (2009), Zvijezda razreda, OŠ Katarine Zrinske, Mečenčani (2010), Hafiz, OŠ Marije Jurić Zagorke, Zagreb (2008) i Alla, Nazariy i svi njihovi, OŠ Antuna i Stjepana Radića, Gunja (2008).
Katica Šarić i Mirjana Jukić dugogodišnje su polaznice Škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić Hrvatskog filmskog saveza, voditeljice jedne od najuspješnijih i učestalo nagrađivanih školskih filmskih skupina u nas, u OŠ Rudeš iz Zagreba te udruge Hodači po žici, za promicanje multimedijalnog stvaralaštva u svrhu prevencije. Voditeljice su niza filmskih radionica, socijalna pedagoginja Šarić autorica više stručnih članaka te brojnih izložbi fotografije, danas u statusu mentorice, a profesorica hrvatskog jezika i književnosti Jukić, ove godine ponovo izabrana u zvanje učiteljice savjetnice, vrsna je predavačica o važnosti medijske kulture kao izvannastavne aktivnosti, posebno na ŽSV profesora hrvatskog jezika te autorica i urednica većeg broja udžbenika.
Stručni suradnik Damir Čučić višestruko je nagrađivani autor dokumentarnih i eksperimentalnih filmova na domaćim i svjetskim festivalima, višegodišnji voditelj Radionice za dokumentarni film na ŠMK Dr. Ante Peterlić te ovogodišnji pobjednik filmskog festivala u Puli s filmom Pismo ćaći.
Publikaciju je objavila Udruga za promicanje kulture DOKUart, uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra i Grada Bjelovara.
Duško Popović
29.11.2012.