35. MILL VALLEY FILM FESTIVAL (San Francisco, Californija)

Projektom „Croatian animation cultural exchange“ osmišljenog između Hrvatskog filmskog saveza i američke vizualne umjetnice Sarah Klein i glazbenog producenta Davida Kwana iz San Francisca, Jasminka Bijelić Ljubić, voditeljica Škole animiranog filma Čakovec, predstavila je drugi dio istoimenog projekta od 04. do 14. listopada 2012. u San Franciscu, California.

Cilj posjete bio je predstaviti dječje filmsko i videostvaralaštvo Hrvatske, s naglaskom na Školu animiranog filma Čakovec, čije filmove Mill Valley film festival (inače festival profesionalnih nezavisnih filmova) prikazuje već osmu godinu u svom programu Children film festivala.

Mill Valley film festival je međunarodni festival koji se sastoji od dva dijela. U prvom se u konkurenciji prikazuju međunarodni nezavisni filmovi uz obavezno pojavljivanje glumaca i redatelja. Ovaj dio namijenjen je odrasloj publici. U svom paralelnom izdanju održava se Children film festival (CHFF) u kome se natječu filmovi rađeni za mlađu publiku. Za oba festivala na ulaznice se čeka i do dva dana unaprijed. Festival se odvija na dvije lokacije: u predivnom obnovljenom kinu u San Rafaelu s tri dvorane u stalnoj upotrebi te u dvorani kina u Mill Valleyu.

PROJEKCIJE ŠAF-a U VELIKOM PROGRAMU FESTIVALA

Direktor CHFF i veliki poznavatelj filmova ŠAF-a, g. John Morrison, prateći ŠAF-ove filmove na američkim festivalima, zapazio ih je i prije 8 godina kad započinje suradnja s ovim festivalom.
Ove godine predložio je da ŠAF-ovi filmovi po odabiru g. Bijelić Ljubić dobe poseban termin, te je umjesto retrospektivne projekcije odlučeno da se oni prikazuju tijekom cijelog festivala kao predfilmovi prije onih profesionalnih u konkurenciji.
Od 10 traženih filmova, šest je (iz tehničkih razloga) prikazano na taj način. Dvorana je bila ispunjena do posljednjeg mjesta, a Jasminka je dvaput zamoljena da na pozornici bude gost te da odgovori na pitanja publike, kojih je bilo i previše u odnosu na kratko vrijeme koje je bilo na raspolaganju.
Filmovi su uglavnom izazvali čuđenje publike, uzevši u obzir činjenicu da ovakav način rada s djecom na animiranom filmu u ovim krajevima nije poznat. Gledatelje, a posebice učitelje zanimalo je kako ŠAF funkcionira, kako se selektiraju teme za film, koji je osnovni način rada, kako se biraju likovne tehnike za realizaciju.


Jasminka Bijelić Ljubić i John Morrison, direktor Children Film Festivala

Glavni organizator ovog festivala je California film institut u kome radi g. Morrison i koji provode programe filmske edukacije za djecu i učitelje, ali mahom na teorijskoj razini, uz male radionice dokumentarnih/igranih filmova temeljenih na životnim pričama djece iz problematičnih obitelji ili kvartova.

RADIONICA ANIMIRANOG FILMA

California film institut (CFI) je bio i inicijator radionice animiranog filma koja se održala u Intelovom informatičkom klubu koji je prepoznao značaj radionice za daljnji razvoj CFI te besplatno ustupio prostor, opremu i ljude kao pomoć u realizaciji.
Radionicu je pohađalo osmero polaznika, djece od 9-11 godina koji su se po prvi puta susreli s animiranim filmom.
Radilo se dva dana po pet sati, a kao tema uzeta je 35.-ta godišnjica MVFF-a. Voditeljica je smatrala da je za promatrače koji uče o vođenju takve radionice (učitelji, voditelji filmskih programa za djecu i mlade, roditelji) bilo važnije da uoče individualne razlike u sposobnostima djece (vizualni izričaj, filmsko promišljanje, slušne sposobnosti), nego da se radi zajednička priča.
Na taj način imali smo jednu temu (35. rođendan festivala) i osam individualnih čestitki koje su u montaži funkcionirale kao cjelina.


Jasminka Bijelić Ljubić vodi radionicu s djecom

Obzirom da je na raspolaganju bio i mali tonski studio, iznimno je djeci dat uređaj za snimanje zvuka kojim su sami prvo popisali, a zatim i izveli sve šumove potrebne za film. Dodatno iznenađenje bila je jedina djevojčica na radionici koja je sama snimila i glazbu na klaviru koja je kasnije dodana na ostvareni jednominutni film.
Radionica je bila praćena od strane festivalske televizije te dvoje profesionalnih fotografa koji su svoje radove još isti dan plasirali u medije.
U sklopu radionice, polaznicima i gostima prikazana je projekcija filmova djece iz arhive Hrvatskog filmskog saveza. Iako djelomično netitlovani filmovi su bili razumljivi i odlično prihvaćeni, posebice filmovi FKVK Zaprešić, ŠAF Čakovec, Dugo Selo i Slatina.
Nevjerojatna je i činjenica da je g. Morrison osobno izradio 9 stolova za animaciju, specijalno za ovu radionicu kao svoj doprinos našoj suradnji.
Nakon radionice, oduševljen projekcijama i filmom s radionice iznosi ideju članovima Upravnog odbora CFI o pokretanju animacijske aktivnosti s konceptom Škole animiranog filma u istom prostoru, kao i o izdvajanju Children film festivala kao zasebnog programa koji bi prikazivao i kratkometražne filmove.

PROJEKCIJE U ŠKOLAMA

35. MVFF je u okviru programa CFI zvanog „Filmmakers go to school“ dogovorio prezentaciju ŠAF-ovih filmova u 2 veće osnovne škole u okolici San Francisca. Odabrane su dvije škole različitih pristupa u obrazovanju. Jedna je bila javna Montessori škola u okrugu San Rafaela.
Djeci trećih i četvrtih razreda g. Bijelić Ljubić predstavila je rad ŠAF-a, pokazala četiri filma te odgovorila na nebrojena pitanja vezana uz nastanak pojedinih filmova.
Prezentaciju je pratila i ravnateljica škole, posebno zainteresirana za metode učenja animacije i specifičnosti rada s djecom u hrvatskim izvannastavnim aktivnostima vezanim uz film.
U drugoj, Mill Valley Strawberry school, dočekala nju je puna dvorana disciplinirane, ali i preznatiželjne djece, roditelja i učitelja kojima je prvo odgovorala 15 minuta na pitanja općenito vezana uz animirani film, Hrvatsku, a zatim na nagovor publike uz predviđena četiri na kraju pokazala deset recentnih filmova ŠAF-a. Pitanjima nije bilo kraja, no nakon dvosatnog druženja, završili je  prezentaciju u veselom tonu.
J: Bijelić Ljubić ponudila je stručnu pomoć svima koji žele pokrenuti filmske družine u školama, također ukazujući na iskustvo g. Morrisona, te gđe Klein i g. Kwana u radu s djecom na filmu.

GOSTOVANJE NA MARIN TV-u  
TV postaja u San Rafaelu, ugostila je gđu Bijelić Ljubić u emisiji ASPECT RATIO u dvadesetpetminutnoj emisiji posvećenoj  ŠAF-u, stanju te specifičnostima rada na dječjem filmu u Hrvatskoj koji predstavlja nevjerojatan raritet gledajući broj filmskih klubova koji djeluju u- i izvan škola.


Gostovanje na TV postaji u San Rafaelu

Sudjelovala na Art aukciji. Razmotrena moguća suradnja s Art Monastery programom.
Posjetila studio Quercus – upoznala Harveya Brodyja, koji traži potencijalne partnere za svoj novoosnovani filmski festival dječjeg filma u okolici San Francisca.

Programom „Croatian animation cultural exchange“, financiranog od strane Hrvatskog audiovizualnog centra i Hrvatskog filmskog saveza, predstavila sam filmove djece i mladih Hrvatske koji predstavljaju svjetski raritet. Bogatstvo dječjih klubova, masovnost filmskog pokreta, tradicija i entuzijazam voditelja i voditeljica, uz neizostavne impulse i podršku Hrvatskog filmskog saveza nemjerljivo je s kulturološkog i edukacijskog stajališta. U Americi gotovo nepoznat oblik organiziranja i financiranja ove djelatnosti – dokaz je da Hrvatska kao jedna zaista mala zemlja ima zaista što pokazati.

23.10.2012.