14. škola medijske kulture Dr. Ante Peterlić
Hoćemo li stići?

Zadnji su dani ovogodišnje Škole medijske kulture jednaki onima iz proteklih godina. Svima se učini da je većina poslova već dovršena, a onda se stanu otkrivati još nedovoljno izbrušeni detalji, sitnice koja valja promijeniti u zadnji čas, čak i veći propusti koji jednostavno nisu prije bili uočeni. Tada nastaje kreativna panika završnih dana, ubrzani (i na kraju uvijek uspješni) pokušaji da se sve nedovršeno ili nedovoljno dobro, učini kvalitetnijim i boljim, a vrijeme neumitno istječe.

I nije to tek uobičajeno natjecanje između pojedinih radionica, polaznika i voditelja, jer svi žele da baš njihov rad bude posebno uočen i pohvaljen. Utrka s rokovima gotovo je nezaobilazna značajka svakog medijskog stvaralaštva, pa će se sadašnji i budući voditelji školskih filmskih skupina ili radionica po filmskim i foto klubovima, pa i samostalni autori koji žele sudjelovati na smotrama i natjecanjima, svakodnevno s njom suočavati. Stoga je i ubrzani ritam završnih dana Škole medijske kulture popraćen uvijek istim pitanjem: Hoćemo li stići?, još jedan bitan element usvajanja medijskih znanja i spoznaja, bez kojeg se jednostavno ne može.

Uostalom, da su rokovi zaista kratki svjedoči najava prvog dijela prezentacije ovogodišnjih rezultata polaznika seminara medijske kulture odnosno temeljnih i specijaliziranih radionica za danas u 19.00 sati i drugog dijela za sutra u 09.30, nakon čega će polaznicima biti podijeljene diplome, a 14. škola medijske kulture Dr. Ante Peterlić biti i službeno završena.


Photo by Krunoslav Heidler

U dvorištu Staroga grada Zrinskih održan je zanimljivi foto performans u kojem su sudjelovali polaznici radionice za digitalnu fotografiju te radionice za glumu. U svojevrsnom plesu sedam velova, kojeg ja naravno inicirao Kruno Heidler, buduće su glumice (i poneki glumac) pozirale poput pravih profesionalaca, a fotografi su načinili vrijednu kolekciju zanimljivih snimaka, pa su svi bili zadovoljni.

O hrvatskom filmu od 1941. godine polaznicima Prvog stupnja seminara medijske kulture govorio je Tomislav Šakić, prof., a o sporom filmu (Slow Cinema) kao žanru, stilu ili filozofiji s polaznicima Drugog stupnja razgovarala je Diana Nenadić. Tako je i ova posve nova tema dodana nizu inovativnih programskih sadržaja 14. škole medijske kulture Dr. Ante Peterlića.

Polaznici Prvog stupnja sudjelovali su i u četvrtom od pet nastavaka vježbi koje su za njih organizirali i proveli prof. Krešimir Mikić i Milan Bukovac, učeći kako se snima i montira što je na koncu preraslo u petominutni igrani film, a Ana Đorđić, prof. i Jelena Modrić, prof. provele su istodobno metodičke vježbe s polaznicima Drugog stupnja.

Večer bogata dana zaokružena je prikazivanjem igranog filma Limeni bubanj redatelja Volkera Schlondorffa, snimljenim 1979. godine, dobitnikom Zlatne palme 1979. godine i Oscara za najbolji film izvan engleskog govornog područja godinu dana poslije. Film je predstavio filmski kritičar Josip Grozdanić koji je idućeg dana, u utorak ujutro, vodio i razgovor s polaznicima odnosno analizu viđenog filma.

Održavanje jutarnjih razgovora o prethodne večeri viđenim filmovima dugogodišnja je tradicija Škole medijske kulture, no ove godine su analize posebno posjećene, a kvalitetno izuzetno bogate, pa se s pravom smatraju najboljima do sad. U razgovorima sudjeluje većina polaznika, iznoseći utemeljene i promišljene stavove i dokazujući kako se radi o filmološki orijentiranoj i profiliranoj generaciji. Ovaj se stav provlači kroz razgovore između voditelja, predavača i organizatora Škole svakoga dana, pa se nužno ponavlja i kao važna ocjena o vrijednostima ovogodišnje Škole.

Duško Popović

28.08.2012.