14. škola medijske kulture Dr. Ante Peterlić
U eteru

Već nekoliko godina svakodnevne aktivnosti Škole medijske kulture prate se i na školskom radiju, kojeg vode Višnja Biti i Davor Iljadica, a u nastanku reportaža i drugih priloga aktivno sudjeluju polaznici radionice za radio reportažu, kao i neki stariji sudionici, koji su kroz radionicu prošli proteklih sezona. Studio je smješten na početku čakovečkog korza, nedaleko zgrade Centra za kulturu u kojoj se održavaju večernje projekcije filmova i njihove jutarnje analize, u staklenoj kućici iz koje se vide sve aktivnosti Škole, a zainteresirani istodobno vide i proces nastanka priloga pa je atraktivnost obostrano zagarantirana. Prilozi se mogu čuti na Radiju jedan, na frekvenciji 105,6 svakoga dana u 18.30 sati.

U radionicama se uglavnom stiglo do završne faze, prilozi se montiraju i uobličavaju kako bi mogli biti pokazani na završnim prezentacijama u utorak i srijedu, ali ritam rada nije niti malo smanjen jer još puno toga valja učiniti. I nedjeljom se radi kao i svakog drugog dana, a želja za što kvalitetnijim rezultatima kojima će biti okrunjen desetodnevni rad i koji će svakom sudioniku ostati kao temelj za nastavak aktivnosti u svojim školskim skupinama ili klubovima ili u samostalnoj djelatnosti, izuzetno je prisutna. Posebno raduje činjenica da je riječ uglavnom o novoj generaciji polaznika, mladim ljudima koji su prvi ili drugi put na Školi, a pokazuju izrazitu želju za učenjem, ali i već dosegnutu visoku razinu poznavanja medija, sklonost za čitanjem i utemeljenim raspravama i spremnost na aktivan nastavak bavljenja filmom.

Mala ekipa realizatora Škole brine o raznim aspektima kvalitetnog i nesmetanog rada polaznika, voditelja i predavača, nastojeći biti što manje vidljiva, a što više efikasna i od koristi. Među njima su Matko Burić, Damir Pezerović, Mislav Vinković i Fran Sokolić koji vode brigu o tehnici, filmskim projekcijama, računalima i drugoj tehničkoj opremi neophodnoj za nesmetanu nastavu, predavanja i vježbe, Željko Radivoj koji je prisutan iako ga fizički nema u Čakovcu, pripremajući brojne filmske primjere i druge priloge neophodne za kvalitetan rad, Đurđica Vodopivec koja brine o svemu vezanom uz financiranje i skupa s Kristinom Dorić, tajnicom Škole medijske kulture vodi Ured Škole u kojem je rijetko kada besposleno, a radi se od jutra do mraka te Krunoslav Heidler koji svakodnevno fotografski dokumentira sve što se događa na Školi i oko nje, od radnih aktivnosti do trenutaka opuštanja i zabave kojih ipak ima i novinar Duško Popović, koji sve to pokušava uobličiti u tekstove koji se objavljuju na stranicama Hrvatskog filmskog saveza, a prenose ih i drugi mediji.

Polaznici Drugog stupnja seminara medijske kulture slušali su predavanja dr. sc. Ivane Keser o modernom i postmodernom europskom filmu, a polaznici Prvog stupnja izlaganja prof. Krešimira Mikića o medijskoj kulturi u nastavi hrvatskog jezika u osnovnim školama. Za njih je u popodnevnim satima organiziran i četverodnevni ciklus vježbi, koje se odvijaju uza stručnu pomoć Milana Bukovca, a istodobno s polaznicima Drugog stupnja Ana Đorđić, prof. i Jelena Modrić, prof. održavaju metodičke vježbe.

Svi su zainteresirani polaznici Škole medijske kulture mogli pogledati i film redatelja Kreše Golika Pucanj, snimljen 1977. godine, koji se inače rijetko prikazuje pa je poslastica bila tim veća i vrjednija. O filmu je uvodno izlaganje održao filmski kritičar i publicista Nenad Polimac.

Duško Popović

26.08.2012.