Hrvatski festival jednominutnih filmova
5000+

Jubilarni, dvadeseti Hrvatski festival jednominutnih filmova održan je 25. svibnja 2012. u Požegi, a na njemu je prikazano šezdeset novih radova odabranih između 313 filmova koji su ove godine prijavljeni iz čak 45 zemalja. Po prvi put su svoje filmove prijavili i autori iz Cipra, Egipta i Kosova.

Utemeljitelj Festivala Željko Balog podsjetio je na svečanosti otvaranja kako je prvo takvo događanje održano 1993., kada su autori iz Pleternice i Požege prikazali svih osamnaest jednominutnih filmova snimljenih te godine, a zatim je festival stao rasti, profilirao se, prerastao u međunarodnu manifestaciju i počeo prikupljati sve veći broj filmova iz cijeloga svijeta, pa se može u proteklih dvadeset godina pohvaliti s ukupno više od pet tisuća prijavljenih filmova koji prolaze strogu selekciju i već niz godina je broj odabranih za natjecateljsko prikazivanje ograničen na šezdeset.

Forma jednominutnog filma koja zahtijeva da se u 60 sekundi ili manje ispriča suvisla filmska dokumentarna, igrana, animirana ili eksperimentalna priča, najčešće u formi gega ali često i s vrlo ozbiljnim, pa i dramatičnim porukama, a da je u tom kratkom vremenu uključena i uvodna i odjavna špica, traži od autora snalažljivost, duhovitost, filmsko znanje i originalnost. Neki uspiju sve zgurati i u manje od minute, pa je tako ove godine najkraći film snimio član Autorskog studija – fotografija, film video Zoran Božičević sačinivši duhovitu animaciju Nije sve tako crno u trajanju od samo 25 sekundi!


Snimila Vendi Jukić Buča

Poznat u svjetskim razmjerima, požeški Hrvatski festival jednominutnog filma posve je osobita pojava u svojoj kategoriji, a i ove su ga godine organizirali GFR Film-video iz Požege i Hrvatski filmski savez, uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra, Hrvatske zajednice tehničke kulture, Požeško-slavonske županije i Grada Požege odnosno Turističke zajednice Općine Velika i Općina Kaptol, Brestovac, Jakšić i Čaglin. Zbog velikog zanimanja organizirane su tri projekcije, glavna u Gradskom kazalištu Požega te u Konferencijskoj dvorani Gimnazije i u Clubu Saloon.
   
Nagradu UNICA-e za film koji najviše pridonosi razumijevanju među narodima osvojio je Sexual Delusion tajvanskog autora Weng Fang Zhonga, a simpatije i nagradu publike film Hoću bracu domaćeg autora Tomislava Starčevića. Od ove se godine posebno nagrađuje i najbolji hrvatski jednominutni film, a priznanje je dodijeljeno filmu Zvonimira Rumboldta Moram se koncentrirati.

Službeni je žiri, koji je djelovao u sastavu Paul Holmes, predavač filmske režije na sveučilištu Napier u Edinburghu, Velika Britanija, Krešimir Mikić, sveučilišni profesor na Učiteljskom fakultetu i na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu, stalni gostujući predavač na UCLA, USA te pokretač i voditelj visokoškolskog studija Film, televizija i novi mediji na Visokoj politehničkoj školi u Zagrebu, Ahmed Imamović, filmski snimatelj, redatelj i producent iz Sarajeva, Bosna i Hercegovina te Velimir Grgić, novinar i publicist i Zvonimir Karakatić, filmski autor iz Požege, brončanu plaketu dodijelio animiranom filmu hrvatskog autora Krešimira Kvešteka Darovi Božića, a srebrnu Zvonimiru Rumboldtu za film Moram se koncentrirati. Zlatnu je plaketu dobio film Travelling kineskog autora Wan King Faia, a Grand Prix dvadesetog Hrvatskog festivala jednominutnih filmova osvojio je Niklas Andersson iz Švedske za film, glazbeni spot Mad Musik.

Duško Popović

28.05.2012.