Izložba fotografija učenika OŠ Marije Jurić Zagorke
Cvijeće od kristala

Učenice šestih razreda Lukrecija Bednjički, Sara Dizdarević, Lucija Iskerka, Zrina Ivanda, Maja Iveković Obradović i Melita Solina, osmašice Jelena Bogdanić, Anamarija Lulić, Ema Ozimec i Monika Mišir te dva dečkameđu njima,Petar Kezerić iz šestog i Petar Ćurković iz osmog razreda zagrebačke Osnovne škole Marije Jurić Zagorke, pod vodstvom svoje mentorice Nataše Jakob, prof., postavile su u čitaonici Narodnog Sveučilišta Dubrava izložbu fotografija zimskih motiva i proljetnoga cvijeća pod nazivom Gle!. Svi su samostalno odabrali motive za snimanje, a našlo se tu i pomno kadriranih i vješto snimljenih fotografija procvjetalih voćki i još uvijek ledenim kristalima okovanih listova i tek, kroza suho lišće koje je pokrilo šumsko tlo, propupalih visibaba i šafrana. 

Fotografije su nastajale kroz nekoliko tjedana aktivnoga rada, a vrijedi napomenuti kako je poticaje i teme za snimanje članovima foto sekcije profesorica Jakob davala i putem Facebooka, često i nedjeljom i to se pokazalo izuzetno pogodnim načinom komuniciranja, stručno i pedagoški prilagođenom i vremenu u kojem živimo i navikama i sklonostima učenika.  

OŠ Marije Jurić Zagorke svjesna je da su današnja djeca – djeca medija, rekla je mentorica Nataša Jakob na otvaranju izložbe. Kroz razne oblike izvannastavne aktivnosti škola njeguje medijsku kulturu više od deset godina, a učenici sami odabiru medij koji žele istraživati, kojim se žele izražavati, komunicirati. Većina autora fotografija s ove izložbe istodobno su i članovi filmske skupine ZAG, kao i drugih oblika medijskoga izražavanja u školi. Zanimanje za fotografiju kao jedan od medija prirođeno je svakom djetetu. Jer, istaknula je profesorica Jakob, što može biti prirodnije od gledanja, uočavanja, divljenja? Ako poželimo zaustaviti taj trenutak, dobit ćemo fotografiju. I baš fotografije koje su ovom zgodom predstavljene, pokazuju da djeca koju danas često nazivamo nestrpljivom, otuđenom od prirode i neosjetljivom na sitne radosti, itekako znaju gledati.

Izložbeni je prostor pomno odabran jer kroz čitaonicu svakodnevno prolazi mnoštvo ljudi, a fotografija nije previše često zastupljena među izlošcima uobičajenim na njezinim zidovima pa je unaprijed osigurana i pozornost publike.

Izložba je otvorena u petak, 13. travnja, uz sudjelovanje djece, autora fotografija, njihovih roditelja, dijela školskih kolegica profesorice Jakob, koje prepoznaju njezino ustrajno medijsko, nastavničko i pedagoško djelovanje, ali i uz, odmah na otvaranju zamijećeno, znalačko promatranje redovitih posjetitelja čitaonice koji su sa zanimanjem razgledali učeničke radove. Nije naravno bilo novca za kakav katalog i raskošniju opremu izložaka, ali se našlo toplih kokica, pa su posjetitelji i sudionici šaka punih snježno bijelih pahuljica uživali u razgledavanju i razgovoru.

Čak ni sjetna, proljetna kiša koja je uporno rosila nije pokvarila ugođaj i zadovoljstvo sudjelovanja. Gle!

Duško Popović

16.04.2012.