USUSRET ANIMAFESTU 2001.
Dugometražno izdanje Svjetskog festivala animiranog filma ANIMAFEST ZAGREB održati će se od 31. svibnja do 5. lipnja u kinima EUROPA i TUŠKANAC. U sedam će se programa prikazati 69 filmova, 22 dugometražna i 47 kratkometražnih. Tročlani žiri u sastavu: PAUL DRIESSEN, dobitnik ANIMAFESTOVE nagrade za životno djelo, DAVID SILVERMAN, redatelj SIMPSONA, te DUNJA JANKOVIĆ, ilustratorica i strip-crtačica odlučiti će o dobitniku Grand Prixa. Novi umjetnički ravnatelj festival je DANIEL ŠULJIĆ, a organizator festivala producentska kuća HULAHOP.
Zagreb, 23. svibnja 2011.- 21. izdanje Svjetskog festivala animiranog filma ANIMAFEST ZAGREB 2011. posvećeno je dugometražnim filmovima, a održat će se od 31. svibnja do 5. lipnja u zagrebačkim kinima EUROPA i TUŠKANAC.
Prikazat će se filmovi podijeljeni u sedam programa: VELIKO NATJECANJE (konkurencija), SVJETSKA PANORAMA, retrospektivni program MAJSTORA ANIMACIJE posvećen filmovima člana žirija Paula Driessena, program animiranih glazbenih filmova KINO ZA UŠI, tematski program ANIMIRANI UMOVI, CARTOON D'OR predstavlja najbolje radove kratke animirane europske produkcije, a u suradnji s ljubljanskim festivalom ANIMATEKA i Reiffeisenovom Bubašparom pripremljen je opsežan program kratkih dječjih filmova bez dijaloga namijenjen najmlađoj Animafestovoj publici.
U VELIKOM NATJECANJU prikazat će se devet dugometražnih animiranih filmova koji čine presjek najvrednijih i najvažnijih radova nastalih u posljednje tri godine diljem svijeta. Animafestova će publika, između ostalog, imati priliku pogledati najnoviji film zagrebačkog miljenika - kontroverznog, nekorektnog i uvijek zabavnog PHILA MULLOYA - DOVIĐENJA, GOSPODINE CHRISTIE, prvi srpski dugometražni animirani film, nagrađivani TECHNOTISE: EDIT I JA ALEKSE GAJIĆA, najnoviju uspješnicu studija Folimage - napeti triler ŽIVOT JEDNOG MAČKA, zatim CHICO I RITA - strastvenu ljubavnu priču koju su u ritmu latinoameričkih balada, bolera i rumbe, ispričali Oskarovac FERNANDO TRUEBA i najpoznatiji španjolski dizajner JAVIER MARISCAL, prvi kineski nezavisni animirani film PIERCING I redatelja LIU JIANA i najskuplji švedski animirani film svih vremena, METROPIA TARIKA SALEHA.
U sklopu SVJETSKE PANORAME prikazati će se šest filmskih naslova - ističemo novi dugometražni film češkog čarobnjaka animacije JANA ŠVANKMAJERA PREŽIVJETI ŽIVOT (TEORIJA I PRAKSA), fantazmagorični primjerak eksperimentalne kolumbijske animacije ZAGONETNI PREDZNACI LEÓNA PROZAKA autora CARLOSA SANTE, japansku meditaciju u slikama na temu brutalnosti lanca ishrane MIDORI-KO autora KEITE KUROSAKE, GRAVITACIJA JE BILA POSVUDA autora BRENTA GREENA prekrasan je spoj animacije fotografija, stop-animacije i igranog filma kojeg je glazbeno oplemenila ekipa odličnih glazbenika, prvi češki dugometražni animirani film s ogromnim budžetom od 1,2 miliona eura - FIMFÁRUM TREĆA SREĆA grupe autora adaptacija je triju bajki Jana Wericha te jedini domaći dugi film u programu DUGA JOŠKA MARUŠIĆA koji priča o ratu među različitim generacijama.
U sklopu programskog noviteta KINO ZA UŠI prikazati će se tri filma starijeg datuma i iznimne važnosti za animirani film i pop kulturu. ŽUTA PODMORNICA (YELLOW SUBMARINE, 1968) autora GEORGEA DUNNINGA psihodelični je film specifične animacije i hipnotičkih, nadrealnih slika koje su pratile glazbu mega popularnog liverpulskog četverca THE BEATLES, PINK FLOYD - ZID (PINK FLOYD - THE WALL, 1982) autora ALANA PARKERA s temom otuđenja i ljudske izolacije aktualniji je no ikad, a iznedrio je čisti klasik pop-kulture - petnaestominutni animirani segment, djelo političkog ilustratora Geralda Scarfe. Posljednji iz programa jest kultni znanstveno-fantastični HEAVY METAL (1981) GERALDA POTTERTONA u kojem uz slike nasilja golotinje i seksa praše Black Sabbath, Blue Oyster Cult, Nazareth, Cheap Trick, DEVO i Grand Funk.
Tri velika animirana hita: ILUZIONIST Sylvaina Chometa, KORALINA I TAJNA OGLEDALA Henrya Selicka i SIMPSONI Davida Silvermana prikazati će se u sklopu posebnih festivalskih projekcija.
ANIMAFEST ZA NAJMLAĐE - popratni dječji program kratkometražnih filmova bez titlova namijenjen najmlađim Animafestovcima rađen je u suradnji s ljubljanskim festivalom animiranih filmova Animatekom, a održava se pod pokroviteljstvom Raiffeisenove Bubašpare. Animafest će prikazati i serijal ANIMIRANI UMOVI (2003). Radi se o filmovima kratkog metra kojima je redatelj Andy Glynne pokušao dočarati doživljaje ljudi s različitim psihičkim poteškoćama, a namijenjeni su tinejdžerskoj publici. Projekcije filmova iz Dječjeg programa i Animiranih umova besplatne su.
CARTOON D'OR prestižna je i jedina isključivo europska nagrada za kratki animirani film. Na Animafestu će u istoimenom programu biti prikazana krema kratkometražne animirane produkcije, pet filmova među kojima je KROKODIL Kaspara Jancisa, dobitnik nagrade Cartoon d'Or za 2010. godinu, dobitnik Oscara za najbolji kratki animirani film 2010, LOGORAMA, koji su režirali François Alaux, Hervé de Crécy i Ludovic Houplain, te BIJESNI ČOVJEK redateljice Anite Killi, ovjenčan nagradama na festivalima u Annecyu, Ottawi, Aspenu, Melbourneu, San Sebastianu, Chicagu i Clermont-Ferrandu.
MAJSTORI ANIMACIJE, retrospektivni program 21. ANIMAFESTA, posvećen je radovima velikog svjetskog animatora, člana ovogodišnjeg žirija i dobitnika festivalske Nagrade za životno djelo 2002. godine - PAULA DRIESSENA.
Treći REGIONALNI FORUM ZA RAZVOJ DUGOMETRAŽNIH PROJEKATA održat će se od 2. do 4. lipnja 2011. u okviru festivala i programa ANIMAFEST PRO namijenjenog profesionalcima iz filma i animacije. Cilj je programa olakšavanje produkcije i distribucije animiranog filma u srednjoj i istočnoj Europi (u zemljama manjeg produkcijskog potencijala) te poticanje suradnje između lokalnih, regionalnih i internacionalnih profesionalaca. Okosnica cijelog programa su Regionalni forum za razvoj projekata tzv. Pitching forum i Animafestov fond. Na ovogodišnji Pitching forum prijavljeno je 15 projekata iz 10 zemalja regije. Iz Hrvatske su prijavljena rekordna 4 projekta (2 isključivo u hrvatskoj produkciji i 2 u koprodukciji Hrvatske i Slovenije), koja su trenutačno u različitim fazama proizvodnje. Za predstavljanje na 3. regionalnom forumu odabrano je 6 projekata iz 5 različitih zemalja. Iz Hrvatske će biti predstavljena 2 projekta: CVRČAK I MRVICA DARKA BAKLIŽE i MECHANICAL FIGURES - INSPIRED BY TESLA HELENE BULAJE.
Rad na tradicionalnoj festivalskoj špici povjeren je mladom domaćem autoru DALIBORU BARIĆU, animatoru i ilustratoru koji sebe naziva re-animatorom. On stvara eksplozivne kolaže, glazbene spotove, zabavne i apokaliptične stripove i filmove.
Nagrade festivala Animafest Zagreb 2011. su: Grand Prix za najbolji film iz natjecateljskog programa i 3.000 EUR, nagrada Zlatni Zagreb za najbolji filmski projekt u razvoju i 3.000 EUR i Nagrada publike za najbolji dugometražni film iz Velikog natjecanja. O najboljim će filmovima odlučiti tročlani žiri u sastavu:
PAUL DRIESSEN - Slavni animator svjetskog glasa i nizozemskog podrijetla čija je karijera počela krajem šezdesetih godina i to radom na slavnom filmu o Beatlesima Žuta podmornica (1968), koji će Animafest prikazati u svom glazbenom programu. U ranim sedamdesetima emigrirao je u Kanadu, gdje je pod paskom njihovog filmskog odbora (National Film Board of Canada) napravio bogat opus radova. Animafest je 2002. godine Driessena počastio Nagradom za životno djelo, a ove mu je godine posvetio program Majstori animacije, pa će tako zagrebačka publika imati priliku pogledati veliku većinu njegovih radova.
DAVID SILVERMAN - Američki animator najpoznatiji po režiji Simpsona, planetarno popularnog serijala kojemu godine prikazivanja nisu naštetile, te režiji istoimenog dugometražnog animiranog filma iz 2007. godine koji će se prikazati na Animafestu. Silverman je pasionirani svirač tube i član nekolicine glazbenih sastava.
DUNJA JANKOVIĆ - Hrvatska ilustratorica i strip-crtačica koja se bavi kolažima i glazbom. Magistrirala je strip na Akademiji vizualnih umjetnosti u New Yorku i slovi za jednu od najperspektivnijih domaćih mladih autorica. Svoje je radove izlagala na dvadesetak skupnih i nekolicini samostalnih izložbi, a stripove objavljuje u Europi i Americi. Dobitnica je vrijednih domaćih i stranih nagrada. Organizatorica je u nas jedinstvenog umjetničkog festival - ŠKVER!
Novi umjetnički ravnatelj festival je Daniel Šuljić, domaći autor animiranih filmova i glazbenik koji je naslijedio animatora, strip-crtača i ilustratora Krešimira Zimonića. Novog umjetničkog ravnatelja izabralo je Vijeće Animafesta: Darko Kreč (predsjednik), Vesna Dovniković, Pavao Štalter, Željko Sarić, Milan Blažeković, Nikica Gilić i Marko Meštrović.
Istom prilikom produkcijska kuća HULAHOP d.o.o. ponovo je izabrana za organizatora Animafesta. HULAHOP d.o.o. čine producentice festivala Olinka Vištica i Vjera Matković te produkcijska savjetnica Dana Budisavljević, koje su na funkciji organizatora festivala od 2007. godine. Novi umjetnički ravnatelj Daniel Šuljić i organizator festivala HULAHOP navedene će funkcije obavljati sljedeće četiri godine.
Daniel Šuljić animator je i glazbenik rođen 1968. godine u Zagrebu. Diplomirao je na Visokoj školi primijenjenih umjetnosti u Beču 1997. godine. Njegovi filmovi, najčešće rađeni tehnikom crtanja kavom ili uljanom bojom na staklu, prikazani su na više od 200 domaćih i međunarodnih festivala na kojima su prikupili dvadesetak vrijednih nagrada. Među najuspješnije Šuljićeve radove ubrajaju se: Kolač (1997), Film s djevojčicom (2000), Mogu si to jako dobro zamisliti (2003), Kratak život (2007. rađen s Johannom Freise) i U lancima (2011). Vanjski je suradnik na Odsjeku za animaciju i nove medije na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu te umjetnički savjetnik za animirani film pri Hrvatskom audiovizualnom centru (HAVC). Član je zagrebačkih glazbenih sastava: džez/pop/disko benda Stampedo i trash garage benda Welcomin' Comittee in Flames.
ANIMAFEST 2011 - katalog (pdf, 259 kB)
ANIMAFEST 2011 - programska tablica (pdf, 11700 kB)
27.05.2011.