Izložba ilustracija
Dijalog generacija
U izložbenom salonu Izidora Kršnjavoga, na Školi primijenjene umjetnosti i dizajna u Zagrebu, otvorena je 24. svibnja izložba ilustracija naslovljena Dijalog generacija nastala prema ideji akademske slikarice Sanje Pribić, koja je s Nikolom Albanežeom i Davidom Perošem Bonnotom i odabrala izložene radove.
A odabir je zaista reprezentativan pa su se tako na izložbi našle ilustracije doajena hrvatske ilustracije Vladimira Kirina, rođenog davne 1894. godine, kojeg su mnogi upoznali čitajući u djetinjstvu njegovim perom i kistom oslikane Andersenove i Grimmove bajke, pa radovi veterana Josipa Vanište, Josipa Roce, Fedora Vaića, Mladena Bukvića, Ordana Petlevskog, Željka Hegedušića, Rudolfa Sablića, Francine Dolenec, Vilka Glihe Selana, Danice Rusjan, Josipa Biffela, Ivana Friščića, Đure Sedera, Mladena Veže, Vjekoslava Brešića i Ivice Antolčića, ali i pripadnika srednje generacije poput Melite Kraus, Edite Schubert, Vjere Lalin, Dafne Perković, Ninoslava Kunca, Ane Jakić Divković te radova Sanje Pribić, Manuele Vladić Maštruko, Davora Pavelića, Marsele Hajdinjak, Davida Peroša Bonnota, Aleksandra Žiljka, Sanje Šantak, Željka Mezića, Dražena Jerabeka, kao i mlađih, a već višestruko dokazanih autora poput Sanje Rešček Ramljak, Ivane Guljašević, Tomislava Tomića, Ivana Gregova, Marijana Jelića, Dubravke Kolanović, Margarete Peršić, Milivoja Ćerana i Svebora Vidmara.
Radovi su objavljivani kao ilustracije u slikovnicama i knjigama za djecu, posebno u biblioteci Jelen, u časopisima Radost, Smib, Zvrk i Modra lasta, kao predlošci za poštanske marke, a dio ilustracije nije prije ove izložbe javnosti niti bio poznat. Kao dio izložbe postavljene su i slikovnice i dječje knjige na hrvatskom, ruskom, engleskom i francuskom jeziku koje je Sanja Pribić listala i čitala kao dijete, što je naravno bio davni praizvor ove želje da se užitak dobre ilustracije podijeli s ljubiteljima ista ukusa.
U uvodniku bogato ilustrirana kataloga Sanja Pribić navodi kako je ilustracija, a posebno ilustracija namijenjena djeci, relativno mlada likovna disciplina, iako se svima nama, koji smo se s ilustracijama sretali od ranoga djetinjstva (pa čak i onima među nama koji se već teže prisjećaju tih davnih dana) čini da nije ni bilo vremena bez takvog oblika likovnog oplemenjivanja knjiga i dječjih časopisa. Ova je izložba zamišljena kao prilika za pravi virtualni dijalog autora koje po vremena rođenja dijele dva stoljeća, a njihova je publika već u trećem, dok se istodobno pokazuje kako te vremenske udaljenosti za pravu i vrijednu ilustraciju uopće nisu bitne.
I dok se izložene ilustracije jako razlikuju po svojoj likovnosti, tehnici, načinu izrade i drugim značajkama, povezuje ih izraziti smisao za kadar. Ni slika ni strip, a istodobno i jedno i drugo, mnogima su vjerojatno bile poticaj za maštanja koja su zatim neki ufrejmili u kadrove svojih eksperimentalnih, dokumentarnih, igranih i animiranih filmova. I zaista, kad se raziđe vreva i uzburjanost svečanog otvaranja i brojne publike koja je u sparno predvečerje nahrupila u neveliki salonski prostor, pa se u miru pogleda svaki od izložaka, lako je zamisliti filmsku priču sastavljenu od njih koja bi bila prava eksplozija boja i događanja, ritma i pokreta.
Izložba ostaje otvorena do 6. lipnja 2011.
Duško Popović
25.05.2011.