Drugi Dani janjevačke riječi
Ope u Kistanju

Prvi su Dani janjevačke riječi održani početkom travnja 2010. godine u Zagrebu, u organizaciji Udruge Janjevo Zagreb i Osnovne škole dr. Ante Starčevića iz zagrebačke Dubrave, a okupili su učenike osnovnih škola iz Janjeva, Kistanja i Zagreba, koji su literarnim, dramskim, likovnim, glazbenim, plesnim te fotografskim i filmskim radovima prvenstveno željeli pokazati raznolikost i bogatstvo janjevačkoga govora, ali i važnost svekolikog bilježenja jedne kulture koja je često bila izložena asimilaciji i nerazumijevanju.

Drugi susret Dani janjevačke riječi održan je 2. i 3. travnja u Kistanju, nedaleko Knina, koje današnji stanovnici sve češće nazivaju Novo Janjevo jer je ovdje od 1995. godine nadalje naseljen najveći broj Janjevaca koji danas žive u Hrvatskoj. Susret je organizirala Udruga Janjevo Zagreb i Osnovna škola Kistanje, a uz domaćine su sudjelovali i učenici i učitelji janjevske Osnovne škole Vladimira Nazora te zagrebačke Osnovne škole Marije Jurić Zagorke.

Janjevo je naselje na Kosovu, petnaestak kilometara udaljeno od Prištine, koje nastaje početkom XIV. stoljeća, kada ovdje žive saski rudari koji iskapaju olovo i srebro. Jake trgovačke veze s Dubrovnikom i Kotorom preduvjet su dolaska katoličkog stanovništva, a cijelo vrijeme, i pod Turcima, ovdje djeluje župa sv. Nikole. Ime Janjevo navodno potječe od janj, starog naziva za topolu. Poslije Drugog svjetskog rata, a posebno početkom devedesetih, Janjevci sve više iseljavaju u Zagreb, Slavoniju i Dalmaciju, najviše u Kistanje, gdje se tradicionalno bave trgovinom i zlatarstvom. Iako se pojmom Janjevci obuhvaća uglavnom stanovnike samog Janjeva, tu se ubrajaju i Hrvati iz Letnice, Vrnavokola, Šašara, Vrneza i susjednih mjesta. 


Naslovnicu filma dizajnirala Nataša Jakob

I na ovogodišnjoj su smotri, kao i na prvim Danima janjevačke riječi, postavljene izložbe likovnih i fotografskih radova, održane literarne, dramske, likovne, glazbene, plesne, filmske i fotografske radionice, a zatim i prezentacije učeničkih radova iz svake od ovih kategorija. Mladi Janjevci najviše se vole baviti literarnim i dramskim izričajem, ali se sve više okreću i drugim sadržajima, no ponovo su fotografije, kao i prve godine, izložili samo učenici OŠ Marije Jurić Zagorke, a načinjene su pod mentorstvom profesorice Nataše Jakob.


Fotografiju je snimila Nataša Jakob

Filmska družina ZAG OŠ Marije Jurić Zagorke, s voditeljicama Melitom Horvatek Forjan i Natašom Jakob prošle je godine snimila i prikazala dokumentarnu priču Tomkići, o janjevačkom govoru, običajima, receptima za sarmu u vinovu lišću ili kolače prelivene šerbetom, koja je ukazala na realno stanje među mladim Janjevcima koji danas žive u Zagrebu i uglavnom tek ponešto znaju o kraju iz kojeg su došli njihovi roditelji ili djedovi i bake, a mnogi tamo nikada nisu bili i samo im prezimena ukazuju na korijene. Svoj janjevski opus ZAG-ovci su ove godine nastavili dokumentarnim filmom Ope o Josipu Cirimotiću, profesoru glazbenog odgoja na OŠ Marije Jurić Zagorke, koji se uz nastavu bavi širokim dijapazonom zanimanja, poput vođenja pjevačkih zborova ili sviranja na svadbama. Janjevci imaju relativno malo prezimena, poput Palića, Glasnovića, Dodića i Cirimotića, pa je uobičajeno da mnogi imaju nadimke po kojima se lakše razaznaju. Neki se nadimci i prenose s koljena na koljeno. A nadimak je Josipa Cirimotića baš Ope.  

Boravak u Kistanju članovi ZAG-a iskoristili su i za snimanje novih fotografija i radijskih zapisa te materijala za neki budući dokumentarni filmski rad, a uza svečanost otvaranja i jednako sadržajnu priredbu na zatvaranju ovogodišnjih susreta Dani janjevačke riječi posebnu su pažnju izazvali plesni i glazbeni nastupi domaćina u subotu navečer te izlet u franjevački samostan Visovac na kojem su bili u nedjelju.

Treći susret Dani janjevačke riječi organizirat će se početkom travnja 2012. godine u Janjevu, na Kosovu.

Duško Popović

06.04.2011.