Dvadeset godina Lidrana u Zagrebu
A gdje je film?

Smotra u literarnom, dramsko-scenskom i novinarskom stvaralaštvu učenika osnovnih i srednjih škola Grada Zagreba traje puna dva desetljeća, od 1992. godine, a svečanost kojom je ova okrugla obljetnica obilježena održana je 21. veljače u zagrebačkom kazalištu Kerempuh, gdje je istodobno otvoren i Lidrano 2011. Svečanost je održana pod pokroviteljstvom gradonačelnika Milana Bandića, u organizaciji Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i šport Grada Zagreba, Osnovne škole Antuna Gustava Matoša i Prirodoslovne škole Vladimira Preloga.

Prvoga je dana, u ponedjeljak, u Kerempuhu održan i niz pojedinačnih scenskih nastupa učenika osnovnih odnosno srednjih škola, a zatim i okrugli stol učenika i voditelja osnovnih i srednjih škola za pojedinačne scenske nastupe, u Gradskom uredu, na kojem su predloženi najbolji natjecatelji kao mogući budući sudionici državnog Lidrana. U OŠ Antuna Gustava Matoša održan je okrugli stol učenika i voditelja osnovnih škola za literarno stvaralaštvo. Program je drugoga dana započeo otvorenjem izložbe školskih listova u Hrvatskom školskom muzeju, a nastavljen skupnim scenskim nastupima učenika srednjih škola i okruglim stolom učenika i voditelja osnovnih i srednjih škola za skupne scenske nastupe, u kazalištu Vidra, odnosno okruglim stolom učenika i voditelja osnovnih škola za novinarsko stvaralaštvo te okruglim stolom učenika i voditelja osnovnih škola za RTV emisije i videofilmsko stvaralaštvo, u OŠ Antuna Gustava Matoša.

U srijedu, trećeg dana ovogodišnjeg Lidrana u Zagrebu, u Vidri je održan prvi dio skupnih scenskih nastupa učenika osnovnih škola, a u četvrtak i drugi dio te okrugli stol učenika i voditelja osnovnih škola za skupne scenske nastupe, dok je u srijedu u Prirodoslovnoj školi Vladimira Preloga održan okrugli stol učenika i voditelja srednjih škola za literarno stvaralaštvo, novinarsko stvaralaštvo, RTV emisije i videofilmsko stvaralaštvo.     
       
Na svečanosti obilježavanja dvadesete obljetnice premijerno je prikazan dokumentarni film LiDraNo u Zagrebu 1992. – 2011., kojega su realizirali učenici Osnovne škole Rudeš, s voditeljicama Mirjanom Jukić i Katicom Šarić, koje su ga scenaristički i redateljski oblikovale, s kamerom Dinke Radonić i montažom Andrije Gvozdića Michla, u suradnji Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i šport Grada Zagreba i u produkciji Hrvatskog filmskog saveza. Na najbolji mogući način, kroz dijalog i šetnju dvoje osnovaca koji novinarski trebaju uobličiti dva desetljeća Lidrana, u filmu su u skladnu cjelinu povezani literatura, dramsko-scenski izričaj i novinarski pristup, pa su filmskom kamerom zabilježena sva mjesta na kojima se Lidrano održavao proteklih godina i uspomene nekih od sudionika i organizatora. I opet se pokazalo kako samo film može objediniti te sastavnice smotre Lidrano i sačiniti šareni ali estetski visoko profilirani ugođaj.

No, mora se zamijetiti kako od samog početka filmsko i videostvaralaštvo luta Lidranom, poput ukleta Holandeza, i ne nalazi svoje pravo mjesto. Film nije ni literatura ni dramsko-scenski izričaj, a nije baš ni novinarstvo, osim TV-reportaže koja je, ipak, tek dio filmskog i videostvaralaštva djece i mladih. Konačno, i okrugli stolovi održani ovih dana na Lidranu 2011. u Zagrebu pokazuju svojevrsno nesnalaženje, pa su kod učenika osnovnih škola razdvojeni literarno te novinarsko stvaralaštvo odnosno RTV emisije i videofilmsko stvaralaštvo, a kod srednjoškolaca je sve to spojeno u cjelinu!?

Možda bi umne glave koje su koncipirale Lidrano, zanemarivši i kod koncepcije i kod imena itekako vrijedno filmsko i videostvaralaštvo djece i mladih, i jednako štovani voditelji suvremenog Lidrana, mogli razmisliti o novoj koncepciji i novom imenu? Možda bi se ubuduće ova značajna manifestacija svekolikog stvaralaštva učenika osnovnih i srednjih škola mogla nazvati Filidranom? Ili bi bolje bilo ostaviti Lidrano literarnom, dramsko-scenskom i novinarskom stvaralaštvu, a film i video djece i mladih prepustiti onima koji ga znalački i sustavno vode od samoga početka.

Duško Popović

24.02.2011.