Dječje filmsko i videostvaralaštvo u funkciji javnoga zdravstva
Na II. hrvatskom kongresu preventivne medicine i unaprjeđenja zdravlja

U Zagrebu se od 13. do 16. listopada održava II. hrvatski kongres preventivne medicine i unaprjeđenja zdravlja, s međunarodnim sudjelovanjem, koji je posvećen temama poput društva i zdravlja, društvenih odrednica zdravlja, zdravlja u zajednici, pristupa teško dohvatljivim grupama, javnozdravstvenih intervencija, unaprjeđenja zdravlja, sprječavanja bolesti, ranog otkrivanja bolesti i adekvatnog liječenja, kvalitete života, komprehenzivnih intervencija, socijalnog marketinga, sustava zaštite zdravlja, rukovođenja kvalitetom, planiranja i financiranja, informacijskih sustava, zdravstvene tehnologije, obrazovanja i razvoja djelatnika, prava pacijenata, politike zdravlja, njezina razvoja i implementacije te politike lijekova i odnosa ljudskih prava i medicine. Riječ je dakako o ozbiljnim i složenim problemima o kojima javnozdravstveni eksperti iz Hrvatske i svijeta raspravljaju na brojnim predavanjima, radionicama, okruglim stolovima i forumima, a zaključci koji će biti usvojeni na završetku Kongresa odredit će smjernice u traganju za najboljim rješenjima u navedenim oblastima.

Hrvatski filmski savez i Hrvatska mreža zdravih gradova od 2007. godine sustavno provode susrete Dječje filmsko i videostvaralaštvo u funkciji javnoga zdravstva, koji se održavaju početkom srpnja svake godine, za vrijeme trajanja Ljetne škole unapređenja zdravlja u Motovunu, a okupljaju učenike hrvatskih osnovnih škola koji se, u okviru svojih školskih filmskih skupina, udruga i klubova, bave filmskim i videostvaralaštvom, pa između ostalih tema svojih radova biraju i one s izrazito javnozdravstvenim sadržajima. Filmovi s motovunskih susreta se travnja svake godine prikažu i na Sajmu zdravlja u Vinkovcima, a kreativna atmosfera Susreta inicirala je i pokretanje Motovunskog dječjeg filmskog kampa koji se, u suradnji HFS-a i Društva Naša djeca Motovun, od 2009. provodi u Motovunu.

Na II. hrvatskom kongresu preventivne medicine i unaprjeđenja zdravlja su, na poziv organizatora, u popratnim programima prikazani svi filmovi prezentirani u protekle četiri godine na susretima Dječje filmsko i videostvaralaštvo u funkciji javnoga zdravstva, a među njima su Sara, OŠ Antuna i Stjepana Radića, Gunja i SKIG, Gunja, Krešo, Centar tehničke kulture, Zaprešić, Kapljice, ŠAF, Čakovec, Novi život, OŠ Malešnica, Zagreb, Podgora 210 A, OŠ Janka Leskovara, Pregrada i Autorski studio-ffv, Zagreb, Zasluženi odmor, Narodno sveučilište Dubrava, Zagreb, Kapiš, OŠ Vladimira Nazora, Tinjan, Sretna, OŠ Stanovi, Zadar, Ante, OŠ Vladimira Nazora, Slavonski Brod i Videodružina BezVizije ZTK, Slavonski Brod, Osmašica, OŠ Ljudevita Gaja, Zaprešić, S razvedenih obala i Teta Petra, OŠ Eugena Kumičića, Velika Gorica, Prava snaga i Kruh, FVK Mirko Lauš, Pitomača, Pero, Sretno dijete, Luka i Klonovi, Filmska družina ZAG, OŠ Marije Jurić Zagorke, Zagreb te Mouli moužek Pinky, Dečko koji može sve, Križni put, Zaboravljeno carstvo, Gumica glavu čuva i Još jednom za Riju, OŠ Rudeš, Zagreb.

Sudionici Kongresa tako su se i osobno uvjerili da mladi filmaši imaju izuzetno razvijen osjećaj za prepoznavanje javnozdravstvenih tema i problema i osebujan, svjež i poseban način njihove filmske i videoprezentacije, pa se s punim pravom i sami mogu svrstati u javnozdravstvene eksperte.

Duško Popović

15.10.2010.