12. škola medijske kulture Dr. Ante Peterlić
Krunin dan

Kao i svaki drugi živi organizam, Škola medijske kulture Dr. Ante Peterlić podložna je promjenama i događajima koji iznenade organizatore. Zna se dogoditi da se u zadnji čas otkaže sudjelovanje nekog odavno prijavljenog polaznika, a pojave se novi, koji su uletjeli u zadnji čas. I poneki predavač zbog neočekivanih obaveza mora zamijeniti svoje termine, ali uvijek dobije dostojnu zamjenu. Srećom, takvih je promjena ipak malo i ne remete normalno odvijanje seminarskih predavanja niti sadržaje u radionicama.

Tako se nakon konačne provjere pokazalo da su ove godine prvi stupanj seminara medijske kulture i videoradionica za dokumentarni film izjednačeni po broju polaznika kojih je u svakoj po četrnaest, a po dvanaest je polaznika na specijaliziranim videoradionicama za kameru i snimanje odnosno za montažu. Radionica za digitalnu fotografiju okupila je osam polaznika, a po sedam ih je u videoradionicama za igrani film,TV-reportažu i za postprodukciju tona odnosno u novoj radionici za radijsku reportažu. Po šest je polaznika u metodičkoj radionici za učitelje medijske kulture i u specijaliziranoj radionici za filmski scenarij te u novoj, ove godine pokrenutoj radionici za radio igru za djecu.

Jedina radionica koja ima dva stupnja, početni i napredni, ove je godine ona za animirani film u kojoj je pet polaznika, među kojima je i Ervin Debeuc, najstariji i najvrjedniji, koji je nakon višegodišnjih sudjelovanja s punim pravom zaslužio status jedinog ovogodišnjeg člana napredne skupine.

Niz popratnih događanja na Školi obogaćen je i predavanjima Vesne Lendić-Kasalo o organizacijama civilnog društva u Hrvatskoj i Carmen Lhotka i Tomislava Vujnovića o zaštiti audiovizualnoga gradiva. Sa zanimanjem se očekuju i subotnje predavanje Maje Gluščević o knjizi i filmu Vuk samotnjak njezina pokojnog supruga Obrada Gluščevića te za nedjelju najavljeno izlaganje Josipa Grozdanića o zabranjenim hrvatskim dokumentarcima, kada će biti prikazani dokumentarni filmovi Spužvari i koraljari (1947), Zameteni trag (1972), Bino, oko galebovo odnosno Splendid isolation (1973) te Poslije štrajka (1988).

Dokumentaristi dovršavaju svoj ovogodišnji film o začetnicima i uglednim članovima Škole medijske kulture, na žalost pokojnim Anti Peterliću, Zoranu Tadiću i Vedranu Šamanoviću, a u radionici za animirani film poštovali su osobnost izričaja svakog od polaznika pa će njihov rad biti sastavljen od pet međusobno nepovezanih priča.

Doajen Škole medijske kulture i svima najdraži sudionik Krunoslav Heidler proslavlja upravo za trajanja Škole svoj rođendan (a rođen je 27. kolovoza, baš kao i Majka Tereza, samo je skupio nešto manje godina), i kao i svake godine, prima čestitke i želje da zdravlje posluži i da se vidimo i na idućoj Školi. Neumoran u obilasku svih sadržaja Škole i fotografskom bilježenju događanja, Kruno s jednakim entuzijazmom sudjeluje i u snimanjima, bilo da je riječ o igranom ili dokumentarnom filmu, a svoja bogata iskustva nesebično prenosi mlađima. Na nogama od jutra do sitnih sati, svugdje prisutan i uvijek nasmijan, Kruno je duša Škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić i u isto vrijeme njen najstariji i najmlađi sudionik.

Sretan rođendan, dragi Kruno!

Duško Popović

27.08.2010.