Počinje jubilarno 20. izdanje Animafesta!

Svečano otvaranje jubilarnog 20. izdanja Svjetskog festivala animiranog filma Animafest Zagreb održat će se sutra, u utorak, 01. lipnja u 19.30 h u kinu Europa.

Festival je ove godine posvećen kratkometražnom animiranom filmu, a održat će se od 1. do 6. lipnja u tri zagrebačka kina – Europi, Tuškancu i Movieplexu. U šest festivalskih dana bit će prikazano više od 450 kratkih animiranih filmova iz 40 zemalja diljem svijeta; od toga 128 filmova konkurira u četiri natjecateljska programa - Velikom natjecanju, Studentskom natjecanju, natjecanju Namjenskih filmova te Natjecanju filmova za djecu. Pored tih, službeni program uključuje i tri panorame - Veliku, Studentsku i Hrvatsku - koje proširuju uvid u suvremenu animacijsku produkciju.

Hrvatska je animacija u natjecateljskom programu zastupljena sa čak osam naslova, a još pet ih je u Velikoj i Studentskoj panorami; za Veliko natjecanje odabrana su dva filma - ‘Moj put' Veljka Popovića i 'I Speak True Things' Marka Tadića, za Studentsko 'Miramare' Michaele Müller, a pet filmova u konkurenciji su za dječji program - 'Tišina' Borivoja Dovnikovića, 'Čamac života' Nevena Petričića, 'Ronki prase u krevetu' Denina Serdarevića te dva uratka Ivane Guljašević: 'Čovječuljak Snovuljak' i 'Pauk Praško'. Četiri filma odabrana su za Veliku panoramu - 'Guliver' Zdenka Bašića, 'Format' Darka Bakliže, 'Ne spavanje ne ubija' Marka Meštrovića, 'Ništa ne traje vječno' Darka Vučenika, te jedan za Studentsku panoramu - 'Bog i zemljani' Siniše Mataića.

Pored spomenutih, Animafest i ove godine priprema niz popratnih filmskih programa: program Majstori animacije pruža jedinstvenu priliku za uvid u rad tri animacijska virtuoza: Frédérica Backa, Karela Zemana i Jacquesa Drouina. Uz predstavljanje radova tih triju autora, spomenuti program uključuje i animirane filmove po izboru Luisa Cooka te već tradicionalni presjek hrvatske animacije po izboru Borivoja Dovnikovića Borde. Fokus: švicarska animacija donosi retrospektivu Georgesa  Schwizgebela, jednog od najcjenjenijih švicarskog umjetnika uopće, a program Iz svjetskih studija uključuje uratke tri velika svjetska animacijska studija: ACME Filmworks, Folimage i Aardman.

Jedan od posebnih programa je i Cartoon East. Cartoon je međunarodna neprofitna organizacija sa zadaćom pružanja podrške europskoj industriji animacije, ponajviše uz pomoć jedine europske nagrade za kratki animirani film, Cartoon d'Or. Šest festivala iz regije: Animafest Zagreb, Animateka Ljubljana (Slovenija), anim'est Bukurešt (Rumunjska), Balkanima Beograd (Srbija), Međunarodni festival animiranog filma u Banjoj Luci (Bosna i Hercegovina) te FestAnča Žilina (Slovačka) povezali su se u program Cartoon East. Svaki festival nominirao je jedan kratki animirani film iz svoje zemlje, a  tijekom Animafesta žiri Velikog natjecanja i Studentskog natjecanja nagradit će jedan od nominiranih filmova koji će se natjecati za nominaciju za Cartoon d'Or.

Animafest Pro i ove godine uključuje niz dodatnih sadržaja: razgovore s autorima filmova iz konkurencije, prezentacije knjiga te predavanja stručnjaka koji se na razne načine bave animacijom: od Fernanda Galrita, profesora animacije koji istražuje odnose pokretne slike, performansa i likovne umjetnosti do Christiana de Vite, glavnog crtača knjige snimanja na filmu "Fantastični gospodin Lisac" Wesa Andersona. Radionice Toon Boom svima zainteresiranima nude mogućnost upoznavanja s najsuvremenijim alatima za postizanje iznimnih vizualnih rezultata kao i istraživanje naprednih tehnika animacije.

Bitna je informacija da će ove godine Animafest posjetiti preko 130 gostiju, od autora filmova do pojedinaca koji su na različite načine uključeni u animaciju. Na festival stiže Georges Schwizgebel, višestruko nagrađivani redatelj niza animiranih filmova i jedan od najistaknutijih švicarskih umjetnika uopće čije radove imamo prilike vidjeti u već spomenutom programu Fokus: švicarska animacija. Stiže i Nigel Davies iz studija Aardman te Ron Diamond, osnivač produkcije Acme Filmworks (oboje su članovi žirija Velikog natjecanja), Koji Yamamura, cijenjeni japanski animator i profesor na Umjetničkom sveučilištu u Tokiju, spomenuti Christian de Vita, autori Olga i Priit Pärn, Amerikanac Chris  Landreth, dobitnik Oskara za film 'Ryan' 2004, Hubert Tison, producent koji će u ime Frédérica Backa preuzeti Nagradu za životno djelo te mnogi drug.

Popratna događanja uključuju i dvije izložbe: Od stripa do filmskog platna – Belgijski strip i animacijaodržat će se od 1. do 6. lipnja u Galeriji ULUPUH, a daje presjek radova Francuske zajednice Belgije, slavnog rasadnika francusko-belgijskog stripa, koji je već gotovo četiri desetljeća poznat po svojim izvrsnim filmskim autorima-animatorima. Izložba Dušan Vukotić  Vud – čovjek koji se igrao posvećena je našem čuvenom redatelju, scenaristu, animatoru, crtaču i karikaturistu: kroz igračke, knjige, male sitne detalje imamo priliku zaviriti u tajne uma ovog velikog umjetnika. Izložba će se održati od 2. do 13. lipnja u Kuli Lotršćak, a podijeljena je u pet cjelina, od kojih je svaka dizajnirana i opremljena Vukotićevim predmetima, fotografijama, knjigama, dokumentarnim zapisima i filmovima.

31.05.2010.