Svečana projekcija
Lisinski

Naslovnica knjižice iz 1944

Hrvatski državni arhiv, Hrvatska kinoteka i Koncertna dvorana Vatroslav Lisinski organizirali su, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture RH i Grada Zagreba, svečanu projekciju filma Lisinski – slikopis iz života skladatelja prve hrvatske opere Ljubav i zloba. Projekcija je održana u nedjelju, 28. ožujka, upravo na obljetnicu praizvedbe opere Ljubav i zloba, davne 1846. godine.

Prije projekcije, u predvorju Velike dvorane KD Vatroslava Lisinskog predstavljena je  knjiga Životni jadi Lisinskog, autora Stanka Rozgaja, u izdanju Music Play. O knjizi i njezinoj vrijednosti govorili su ravnatelj KD Vatroslav Lisinski Dražen Siriščević, izdavač i urednik Josip Burjan, recenzentica Antonijeta Šeketa Gleich i sam autor, Stanko Rozgaj. Učenice baletne skupine Osnovne škole za balet i ritmiku, pod vodstvom koreografkinje Antonijete Šeketa Gleich, skladnim su pokretima ilustrirale skladbu Lisinskog Večer, a sopranistica Lidija Horvat Dunjko je, uz klavirsku pratnju Marija Čopora, otpjevala skladbe Vatroslava Lisinskog Tuga djevojke i Dvije ptice.

O filmu su govorili Dražen Siriščević, ravnatelj KD Vatroslava Lisinskog, Carmen Lhotka, pročelnica Hrvatske kinoteke i Srećko Šestan, pomoćnik ministra kulture, a u prigodnom su programu prije projekcije nastupili Vokalni ansambl Antiphonus i Hrvatska komorna filharmonija s koncertnim majstorom Sergejem Evseevim, izvevši skladbe Večer te Prosto zrakom ptica leti, na stihove Dimitrija Demetra, u aranžmanu Pavla Dešpalja.  

Lisinski je prvi sačuvani u cijelosti zvučni hrvatski film, snimljen 1944. godine po scenariju Milana Katića te knjizi snimanja na kojoj su s Katićem surađivali montažer Branko Marjanović i redatelj Oktavian Miletić. Miletić je bio i snimatelj, u suradnji s Ivanom Zeitlingerom, a o tonu su brinuli ing. Albert Pregernik i ing. Anton Scherenzel. Po motivima Lisinskog glazbenu je obradu sačinio Boris Papandopulo, koji je dirigirao Velikim orkestrom Zagrebačke filharmonije, ženskim i muškim zborom HNK u Zagrebu te Krugovalnim pjevačkim zborom. U glavnim su ulogama nastupili Branko Špoljar, Lidija Dominković, Srebrenka Jurinac i Veljko Maričić.

Branko Špoljar kao Vatroslav Lisinski

U početku zamišljen kao polusatno prisjećanje na Lisinskog, film je naknadno produžen u dugometražni i cjelovečernji, a zbog vremena nastanka u poslijeratnom je periodu rijetko spominjan, a još rjeđe prikazivan pa je mnogim gledateljima nepoznat, iako je od početka devedesetih doživio više projekcija, uključujući i dvije televizijske prezentacije. Miletićeva režija i prepoznatljiva kamera te Marjanovićeva montaža svakako su mu najveće vrijednosti, a neuvjerljivi i često patetični dijalozi i na trenutke čak ridikulozna gluma Branka Špoljara svakako su među manama filma koji, međutim, sigurno ima važno mjesto u cjelokupnoj povijesti hrvatskog filma.

Zbog toga je upravo Lisinski odabran kao prvo samostalno DVD izdanje Hrvatskog državnog arhiva i Hrvatske kinoteke, koje je promovirano iste večeri, uz pretisak knjižice Lisinski – iz prvog hrvatskog glasbenog slikopisa, koju je Hrvatski slikopis objavio 1944. godine.

Uz film koji je fotokemijskim postupkom restauriran u Laboratorju Jadran filma 2008., a digitalno u studiju Vizije (slika, Tomislav Vujnović, Robert Vidić i Nenad Sili) te Oktava digital studiju (zvuk, Juraj Grosinger) 2009. godine, na DVD-iju je još nekoliko kraćih dodataka, a popraćen je i prigodnom knjižicom sa zanimljivim tekstovima o nastanku filma, vremenu u kojem je snimljen te o samom postupku restauracije.

Voditeljica projekta zaštite i restauracije bila je Carmen Lhotka, pročelnica Hrvatske kinoteke, suradnici Mladen Burić, načelnik odsjeka za obradu gradiva te Katica Živković i Željko Milat, viši arhivski tehničari, a sve se odigralo pod nadzorom stručnog suradnika i filmskog tehnologa Ernesta Gregla.    

Duško Popović

30.03.2010.