Škola medijske kulture Dr. Ante Peterlić
Izvor i središte medijske kulture
Prezentacijom svih radova nastalih na ovogodišnjoj, jedanaestoj Školi medijske kulture dr. Ante Peterlić, koja je održana u ponedjeljak, 31. kolovoza 2009.godine, u gradskome kinu u Varaždinskim Toplicama, službeno ja završen program koji je i ove godine bio složen i bogat sadržajima.
O radu polaznika prvoga (osnovnoga) stupnja seminara medijske kulture izvijestila je u ime svih polaznika Martina Franić, a svoje je izlaganje obogatila prigodnim slijedom fotografija koje su pokazale da se i na seminaru oslonjenom na predavanja i projekcije može itekako dinamično raditi. Jednako zanimljivo je o radu drugoga stupnja (permanentnog obrazovanja) govorila Marija Jurše, koja je skup pozdravila i kao stanovnica Varaždinskih Toplica, naglasivši posebno važnost oživljavanja gradskoga kina koje radi samo dok je u gradu Škola medijske kulture, a inače je zatvoreno.
Radionica za dokumentarni film voditelja Damira Čučića predstavila se filmom Aqua Iasae u trajanju od petnaest minuta, pravoj dokumentarističkoj priči o rimskim termama nastalim na ovom lokalitetu prije dvije tisuće godina, a radionica za igrani film voditeljice Snježane Tribuson filmom Ključ koji traje sedam i pol minuta i neobičan je spoj fantastike, horora i crne komedije. Radionica za TV-reportažu voditelja Dražena Ilinčića prikazala je reportaže Rikšanje, o turističkoj ponudi vožnje rikšom po varaždinskim ulicama i Blacksmith Horvat, o jednom od zadnjih potkivača konja u ovome kraju, u ukupnom trajanju od deset minuta, a radionica za animirani film Ede Lukmana svoj rad Idu dani (četrdeset godina poslije), nastao kao remake slavnoga filma Nedjeljka Dragića, u trajanju od tri minute i vjerojatno prvom remakeu nekog animiranog filma u povijesti!
Snimio Krunoslav Heidler, specijalizirana radionica za digitalnu fotografiju
Specijalizirana radionica za kameru i snimanje koju je i ove godine vodio Boris Poljak oduševila je vježbom svojih polaznika naslovljenom Mali princ u trajanju od sedam minuta, izuzetno dinamičnom mješavinom komedije i spota, kojom je dominirala Dinka Radonić, inače Poljakova stručna suradnica. Tri prikazane vježbe polaznika specijalizirane radionice za montažu Ivane Fumić predstavile su mogućnosti montaže u konačnom oblikovanju filma, a scenarije Izgubljeno-nađeno, Plava kuverta, Treća prilika, Surfer i Želja za sto eura, nastale u specijaliziranoj radionici za filmski scenarij predstavio je verbalno, jer drugačije još nije moguće, njen voditelj Goran Tribuson. Vježbama SMS i Put vode u trajanju od šest minuta predstavili su se sudionici specijalizirane radionice za postprodukciju zvuka za film i video voditeljice Dubravke Premar, a o radu metodičke radionice za učitelje medijske kulture voditelja Krešimira Mikića govorila je šarmantno i duhovito njena polaznica Nataša Jakob. Dosezi specijalizirane radionice za digitalnu fotografiju voditelja Krešimira Mikića bili su predstavljeni kroz šest minuta prezentacije radova svih polaznika.
Svoje vjerno praćenje aktivnosti na jedanaestoj Školi medijske kulture Dr. Ante Peterlić prigodnim odabirom programa naslovljenog Daj mi kino u trajanju od dvanaest minuta predstavio je i Radio MM voditeljice Višnje Biti.
O prikazanim radovima analitički je govorio prof. Hrvoje Turković, predsjednik Hrvatskog filmskog saveza, koji je u suradnji Ministarstvom znanosti, obrazovanja i športa RH, Hrvatskim audiovizualnim centrom, Gradskim uredom za obrazovanje, kulturu i šport Grada Zagreba, Odjelom gradske uprave za kulturu Grada Rijeke i Hrvatskom zajednicom tehničke kulture, uspješno organizirao i proveo jedanaestu Školu medijske kulture Dr. Ante Peterlić, sa više od stotinu polaznika. Vrijedi napomenuti da su ove godine polaznici stigli iz Bjelovara, Budinščine, Čakovca, Daruvara. Delnica, Donje Stubice, Đakova, Gračaca, Gradišta, Gunje, Karlovca, Krapine, Križevaca, Kutine, Ludbrega, Mahičnog, Malog Lošinja, Matulja, Novigrada Podravskog, Osijeka, Petrinje, Posavskih Podgajaca, Požege, Pule, Rijeke, Rovinja, Rovišća, Samobora, Siska, Slatine, Slavonskog Broda, Splita, Svetog Martina na Muri, Šibenika, Trogira, Varaždina, Varaždinskih Toplica, Virja, Vrbovca, Vrbovskog, Turčina, Zadra, Zagreba, Zaprešića i Županje, što najbolje svjedoči o privlačnosti i ugledu Škole i osigurava širenje medijske, posebno filmske kulture u sve dijelove Hrvatske.
Program svečanog zatvaranja završen je zahvalom koju je dobroj mami Škole Veri Robić Škarica, u ime svih sudionika izrekao Petar Krelja, predsjednik Savjeta Škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić te najavom o početku priprema za održavanje dvanaeste Škole, kolovoza 2010. godine.
Duško Popović
Ovdje možete komentirati članak
02.09.2009.