Bloomsday
POSLJEDNJA PROŠIRENA PERMANENTNA PROJEKCIJA NA LJETNOJ POZORNICI TUŠKANAC
Utorak, 16. lipnja 2009. godine, tijekom cijeloga dana pa i dalje
Šesnaesti lipanjski dan, vrijeme radnje Uliksa, među Joyceovim je fanovima širom svijeta poznat kao Bloomsday, Bloomov dan. U Irskoj, a naročito u Dublinu, ali i u cijelom svijetu organiziraju se brojne manifestacije u čast Uliksa. Dablinci i turisti slijede rutu Leopolda Blooma, jedu i piju u kavanama u koje je on zalazio toga lipanjskoga dana 1904. godine. Naravno, ljubitelji velikoga književnika organiziraju i javna čitanja njegova remek djela Uliksa diljem svijeta.
U utorak, 16. lipnja 2009. godine, tijekom cijeloga dana pa i poslije na ljetnoj pozornici Tuškanac, obilježit će se 105. obljetnica Bloomsdaya Jamesa Joycea posljednjom "analogno-proširenom-permanentnom" projekcijom.
Autor Uliksa mnogo je poznatiji zbog doprinosa literaturi negoli povijesti filma, ali ipak je ovo zgodna priča: u Dublinu, u Ulici Mary 45 (45 Mary Street) smješteno je prvo dablinsko pa i irsko kino čiji je upravitelj bio James Joyce. Književnik je živio u Trstu i, uvijek u potrazi za dodatnim izvorima novca, upoznao je grupu poslovnjaka koji su u Trstu i Bukureštu upravljali kino dvoranama i u šali im je spomenuo da zna za grad s pola milijuna stanovnika bez ijednoga kina. To je naravno bio Dublin, u kojem su se prije 1909. održale mnoge filmske izložbe, ali nije imao ni jedno jedino kino. U listopadu 1909. su sklopili ugovor i Joyce je otišao u Dublin pripremiti teren. Pronašao je prikladno mjesto na adresi Ulica Mary 45, u blizini ulice Sackville, i proveo naredna dva mjeseca pripremajući kino koje će se zvati Volta Cinematograph. Zaposlio je ljude, nadgledao opremanje prostora i promovirao buduće projekcije uz pomoć šetača sendvič oglasa, objava u medijima i slično. Kino Volta otvoreno je 20. prosinca 1909. slijedećim filmskim programom
- The Bewitched Castle (možda Le Chateau Hanté, Pathé 1909)
- The First Paris Orphanage (možda La Premiere Pierre d’un Asile pour Orphelins, Pathé 1908)
- Beatrice Cenci (vjerojatno Beatrice Cenci, Cines 1909)
- Devilled Crab (možda Cretinetti ha ingoiato un gambero, Itala 1909)
- La Pouponniere (Une Pouponniere a Paris, Éclair 1909)
Ovogodišnja "projekcija" nije samo hommage Joyceu i njegovu Bloomsdayu već i stota obljetnica osnivanja prvog dablinskog kinematografa.
Kao i svih dosadašnjih sedam godinu hrvatski umjetnik Ivan Ladislav Galeta autor je hommagea Joyceu i njegovu Uliksu.
"Analogno-prošireno-permanentnu" projekciju realizirat će Duško Stupar i Tomislav Jadriško.
Cjelodnevni ulaz slobodan!
Produkcija projekta: Hrvatski filmski savez
Ovdje možete komentirati članak
09.06.2009.