Filmovi o ljudskim pravima napunili dvoranu mikrokina Kinokluba Karlovac

U subotu, 18. listopada u popodnevnim satima u "Našem malom kinu" – mikrokinu u sklopu Kinokluba Karlovac održana je projekcija dva hvaljena i brojnim nagradama ovjenčana dokumentarna filma: "Hrvatska (k)raj na zemlji" Olivera Sertića u produkciji Restarta, Centra za mirovne studije i Fade In-a i "Turistički kamp" Jennifer Lyons-Reid i Carla Kuddela. Dvorana karlovačkog mikrokina bila je dupkom puna i doslovno se tražila stolica više, što samo dokazuje veliku zainteresiranost srednjoškolaca za teme s područja ljudskih prava.

Projekcija je održane u sklopu nastave političke geografije Gimnazije Karlovac koju već duže vrijeme veoma uspješno vodi profesorica Margareta Kulaš. "Izborna nastava političke geografije održava se već treću godinu za redom. Teme kojima se učenici u okviru nastave bave najvećim se dijelom tiču ljudskih prava. Tako su na primjer gostujući predavači prošle godine bili i predstavnici UNHCR-a. Posebno bih htjela pohvaliti mlade iz Kinokluba Karlovac s kojima već duže vrijeme gajimo uspješnu suradnju i bez kojih projekcije poput ovih ne bi bile niti moguće," istaknula je profesorica Margareta Kulaš.

Film "Hrvatska (k)raj na zemlji" tematizira problem azilanata u Hravtskoj. U srpnju 2004. u Hrvatskoj je na snagu stupio zakon o azilu. U sljedeće dvije godine 300 ljudi zatražilo je status azilanta u našoj zemlji. Prvi je odobren tek u studenom 2006. Odgovor zašto, nalazi se u filmu, a u otkrivanju nespremnosti hrvatskih institucija da se uhvate u koštac s integracijom potencijalnih azilanata u filmu se posobna pozornost posvetila aktivnostima Centra za mirovne studije u istoimenoj kampanji. "Na filmu smo počeli raditi zajedno sa Centrom za mirovne studije 2005. godine. Naime, uvijek su me zanimale žrtve i potlačeni - tražitelji vs. institucije. Hrvatska kao država nije baš sretna s mogućnošću davanja azila. Dosad su odobrena samo tri zahtjeva za azil i to isključivo jer je EU napravila pritisak a ne zato što je RH isti htjela i dati," izjavio je redatelj Oliver Sertić.

Osim Olivera Sertića, projekciji je prisustvovala i Julija Kranjec ispred Centra za mirovne studije. "Dvije godine direktno radim sa tražiteljima azila. Dosad je promjena zakona rezultirala povećanjem broja odobrenih azila sa jedan na tri, a osim toga su i povećana prava za azilante, čemu svakako pridonosi i organiziranje okruglih stolova, rasprava i promocija filmova u okviru rada Centra za mirovne studije", dodala je Julija Kranjec.

Nakon projekcije i drugog filma, ovog puta njemačko-australske koprodukcije, "Turistički kamp" koji se bavi masovnim bjegom iz izbjegličkog kampa u Woomeri 2002. godine, uslijedila je tribina na temu azilanata i izbjeglica s fokusom na situaciju u Hrvatskoj, gdje su karlovački srednjoškolci pokazali ne samo zavidnu zainteresiranost, već i osvještenost o tom nemalom problemu.






19.10.2008.