Dječje filmsko i videostvaralaštvo u funkciji javnoga zdravstva
Dječji filmovi na Školi narodnog zdravlja
U sklopu simpozija s međunarodnim sudjelovanjem Štamparova načela i suvremeni zdravstveni izazovi, održanog 3. i 4. listopada 2008. godine, na Školi narodnog zdravlja "Andrija Štampar" Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, kojim su ŠNZ "Andrija Štampar", Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Škola za medicinske sestre Mlinarska, Zagreb i Ured Svjetske zdravstvene organizacije u Republici Hrvatskoj obilježili Dan Škole narodnog zdravlja te 120 godina od rođenja dr. Andrije Štampara, 60 godina Svjetske zdravstvene organizacije i 50 godina od smrti dr. Štampara, prikazan je program odabranih dječjih filmova pod zajedničkim nazivom Dječje filmsko i videostvaralaštvo u funkciji javnoga zdravstva.
U Hrvatskoj djeluje više od 120 školskih filmskih klubova u osnovnim školama, a svake godine učenici od petog do osmog razreda snime više stotina igranih, dokumentarnih i animiranih filmova odnosno TV-reportaža, s najrazličitijim temama. Zadnjih je nekoliko godina sve više učeničkih radova koji se bave javnozdravstvenim problemima. Hrvatski filmski savez i Hrvatska mreža zdravih gradova organizirali su 13. srpnja 2007. godine prvi susret Dječje filmsko i videostvaralaštvo u funkciji javnoga zdravstva, koji je održan u sklopu 14. Ljetne škole unapređenja zdravlja, u Motovunu. Prikazani su filmovi Pero, OŠ Marije Jurić Zagorke, Zagreb (o hiperaktivnom učeniku), Sara, OŠ Antuna i Stjepana Radića, Gunja (o djevojčici koja izvan škole normalno razgovara, a u školi zanijemi), Sa razvedenih obala, OŠ Eugena Kumičića, Velika Gorica (o posljedicama razvoda na djecu), Krešo, Centar tehničke kulture, Zaprešić (o socijalno najugroženijem sloju stanovnika u Žumberku) i Mouli moužek Pinky, OŠ Rudeš, Zagreb (o dječaku koji živi u selu s još četrnaest odraslih stanovnika i svaki dan pješači po sat vremena do škole i natrag).
Isti je program prikazan i na Motovun Film Festivalu, srpnja 2007. godine te na Sajmu zdravlja, održanom travnja 2008. godine u Vinkovcima.
Uspjeh prvog susreta naveo je organizatore da pristupe provedbi i drugog susreta Dječje filmsko i videostvaralaštvo u funkciji javnoga zdravstva, koji je održan od 28. do 30. lipnja 2008. godine, kao dio programa 15. Ljetne škole unapređenja zdravlja, ponovo u Motovunu. Prikazani su filmovi Kapljice, Škola animiranog filma, Čakovec (o kapima mlijeka, kao zdrave hrane), Novi život, OŠ Malešnica, Zagreb (o zagrebačkom kazalištu slijepih), Sretno dijete, OŠ Marije Jurić Zagorke (o Filipu, učeniku s posebnim potrebama), Podgora 210 A, OŠ Janka Leskovara, Pregrada i Autorskog studija-ffv, Zagreb (o samohranoj majci četvoro djece, napuštenoj od svih), Dečko koji može sve, OŠ Rudeš, Zagreb (o dječaku s tjelesnim invaliditetom koji je postao plivački šampion) i Križni put, OŠ Rudeš, Zagreb (o starijem bratu, teškom ovisniku, kojeg je snimao mlađi brat).
Svih jedanaest filmova prikazano je kao popratni program i na ovoj svečanosti održanoj na Školi narodnog zdravlja, a svojom su tematikom, javnozdravstvenim pristupom i posebno, činjenicom da su ih snimila djeca, privukla izuzetnu pažnju sudionika međunarodnog simpozija, javnozdravstvenih eksperata iz Hrvatske i iz inozemstva. Posebno je pozdravljena i informacija o završnoj fazi pripreme publikacije koja kroz tekstove petnaestak eksperata, od liječnika, preko psihologa i pravnika do pedagoga i filmologa, progovara o značenju i praktičnoj uporabnoj vrijednosti ovih filmova, od ilustriranja stručnih predavanja do sveučilišne nastave studentima filozofskih, pedagoških i medicinskih fakulteta.
Škola narodnog zdravlja "Andrija Štampar" pokrovitelj je susreta Dječje filmsko i videostvaralaštvo u funkciji javnoga zdravstva.
Treći susret Dječje filmsko i videostvaralaštvo u funkciji javnoga zdravstva održat će se koncem lipnja 2009. godine, u Motovunu.
Duško Popović
Ovdje možete komentirati članak
09.10.2008.