Okrugli stol Medij, djeca i škola

Deveta Škola medijske kulture

Prvoga dana drugoga tjedna devete Škole medijske kulture mr. Ivo Škrabalo razgovarao je s polaznicima o metodi i analizi filma "Lisice" redatelja Krste Papića, koji je prikazan prethodne večeri, a zatim je polaznicima prvoga stupnja govorio o hrvatskom filmu od 1941. godine. Polaznici drugoga stupnja, za osnovne i srednje škole, slušali su predavanja književnika i scenariste Gorana Tribusona, o normativnim priručnicima scenarija i scenarijskoj praksi, odnosno filmske kritičarke Rade Šešić, o indijskom filmu.

Svake se godine na Školama medijske kulture promovira jedno ili više vrijednih publicističkih naslova, a ove je godine profesor Krešimir Mikić predstavio najnoviju, treću knjigu autora Enesa Midžića, akademskog snimatelja i redovitog profesora na Akademiji dramske umjetnosti, Pokretne slike-filmska kinematografija. Objavljivanje knjige potpomoglo je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa RH, a knjiga ima status sveučilišnoga udžbenika. Kroz poglavlja Pokretne slike, Vid i privid slika u pokretu, Kinematografske tehnologije, Kinematografska produkcija, Filmska kinematografija, Objektiv i neka njegova obilježja, Oštrina filmske slike, Film, Laboratorijski postupci, Filmski formati, Širokoekranski postupci, Vremenski kod – time code, Zapis i reprodukcija zvuka, Film u elektroničkom i digitalnom okruženju, Kinematografski film i televizijsko prikazivanje, Pretvorba filmske slike u elektroničku sliku, Film i digitalni film te I na kraju, autor daje cjelovit i pregledan prikaz svih bitnih elemenata filmske fotografije i filmske tehnologije uopće. Knjiga je posvećena profesoru Nikoli Tanhoferu.

Središnji je događaj današnjega programa, ali i cijele ovogodišnje Škole medijske kulture bio okrugli stol Medij, djeca i škola, kojega je vodio profesor Krešimir Mikić. Dr. Hrvoje Turković naglasio je u uvodu okrugloga stola da je 2007. proglašena Međunarodnom godinom djeteta, pa je i održavanje ovoga skupa posvećeno djeci i njihovoj ulozi konzumenata ali i kreatora medijske kulture. Mirjana Jukić, profesorica hrvatskog jezika i voditeljica školske filmske skupine u zagrebačkoj Osnovnoj školi Rudeš prezentirala je rad skupine koja djeluje u zadnje četiri godine, a vodi je zajedno sa socijalnom pedagoginjom Katicom Šarić. U proteklim su godinama snimili 25 filmova, od kojih je većina osvajala nagrade i priznanja na Reviji dječjeg filmskog i videostvaralaštva i na drugim revijama, smotrama i festivalima, a dio je filmova prikazivan i u inozemstvu. Kao posebnu je vrijednost Mirjana Jukić naglasila svojih osam godina kontinuirana sudjelovanja na Školi medijske kulture, koja je jedino mjesto u nas gdje se može dobiti mnogo korisnih i praktičnih spoznaja o filmskoj i videoprodukciji i prenijeti te spoznaje djeci u školi. Jednako je vrijedna činjenica o samostalnom radu djece, od odabira ideje do postprodukcije njihova filma ili videa. Stoga je dala snažan poticaj pokretanju filmskih skupina u drugim osnovnim i srednjim školama u Hrvatskoj, te suradnji s drugim školama na razmjeni snimljenih filmova koji se mogu i trebaju koristiti u nastavi, od hrvatskog jezika i medijske kulture do satova razrednika ali i nastave stranih jezika, biologije i drugih nastavnih predmeta.

Profesor Krešimir Mikić smatra da ima više razloga za nezadovoljstvo nego za isticanje pozitivnih ali, po njegovu mišljenju, rijetkih primjera dobroga rada, a burna je rasprava nakon ova dva izlaganja pokazala složenost problematike i ukazala na neka od mogućih rješenja.

dp

Ovdje možete komentirati članak

28.08.2007.