croatian.film

Novi filmovi na platformi croatian.film mogu se gledati u dvije verzije, hrvatskoj i engleskoj, a prvi je među njima kratkometražni igrani Lovebox scenarista i redatelja Ivana Turkovića Krnjaka, rođenog 1988. u Zagrebu, diplomiranog dramaturga na Akademiji dramske umjetnosti, koji radi kao scenarist na filmskim i TV projektima. Film je svjetsku premijeru doživio na 28. međunarodnom festivalu kratkometražnog filma u Rio de Janeiru–Curta Cinema, a na 28. danima hrvatskog filma osvojio i nagradu za režiju zbog, prema riječima žirija, opasnog koketiranja i režijskih  postupaka na žanrovskim rubovima, razvijajući 'eksplicitnu' temu seksa i mobilne telefonije, čime postiže efekt modernosti, ali ne i pomodnosti te se pritom ne gubi u površnosti nego ostaje zabavan, ali s porukom.

Film se u petnaestak minuta bavi temom preživljavanja kroz ljeto u gradu, koje je dosadno i vruće, glavni su likovi usamljeni i trebaju ljubav, ne poznaju se, ali koriste istu aplikaciju pa im se možda posreći? 


Kadar iz filma Cvrčak i mrav

Kratkometražni animirani film Igramo se priče: Cvrčak i mrav autorice Marine Andree Škop (s Pavlicom Bajsić i scenaristice), rođene 1973. u Sarajevu, koja je 1997. godine diplomirala na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu, na odsjeku montaže, a zajedno s kolegicom Darijom Kulenović Gudan 2001. u Zagrebu osnovala produkcijsku kuću Studio dim, režirala brojne glazbene spotove i reklame, premijerno je prikazan na Međunarodnom festivalu filmova za mlade u Seoulu, nakon čega je sudjelovao na petnaestak međunarodnih filmskih festivala, među njima i u dječjem programu Sarajevo Film Festivala. U nešto više od šest minuta govori o vremenu pred spavanje kad mama Tomi čita priču o Cvrčku i Mravu, pa knjiga oživljava i uvodi gledatelje u čarobni animirani svijet basne, no Tomo nije zadovoljan razvojem priče i odlučuje napraviti svoju verziju u kojoj likovi imaju potpuno nove osobine, što priču odvodi u neočekivanom smjeru.

Konačno, retrospektivni program Dani žena na 30. danima hrvatskog filma, koji su trajali od 12. do 16. rujna u kinu Tuškanac, posvećen je filmskim autoricama čiji su filmovi u protekla tri desetljeća višestruko nagrađivani na prethodnim izdanjima Dana hrvatskog filma, a sastojao se od dvanaest filmova različitih vrsta, koji su kroz protekle godine, po mišljenju festivalskih žirija, napravili najbolja ostvarenja tadašnje domaće produkcije. Specifičnost koja ih veže je da je riječ o autorskim filmovima koje su stvarale žene, što je u početku bio izuzetak, a danas možda postaje pravilo. Ovaj program gradacijski je prikaz transformacije domaće kinematografije iz isključivo muške, u gotovo pa žensku – posebno kad je riječ o kratkometražnom igranom, dokumentarnom, eksperimentalnom i animiranom filmu.

Program je bio dostupan na online platformi www.croatian.film od 10. do 23. rujna 2021. godine.

Platforma croatian.film sufinancirana je sredstvima Ministarstva kulture u sklopu Javnog poziva za poticanje poduzetništva u kulturnim i kreativnim industrijama i sredstvima Hrvatskog audiovizualnog centra u sklopu Javnog poziva za dodjelu sredstava za poticanje komplementarnih djelatnosti, sredstvima Zaklade Kultura nova u okviru Programa podrške u programskom području Razvojna podrška za organizacije i Grada Zagreba.

Nositelj projekta je umjetnička organizacija Zagreb Film Festival.

Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com