Pred svršetkom

Petak je zadnji baš pravi radni dan na 23. školi medijske kulture jer je za subotu predviđena jedino prezentacija programskih sadržaja, podjela diploma polaznicima i rastanak do iduće godine i 24. škole.

Jutarnji će program početi uobičajenom analizom sinoćnje projekcije, a od devet sati će Marina Zlatarić, prof. (i jedna od dvije veteranke koje su bile polaznice i/ili predavačice na sve dosadašnje dvadeset i tri ŠMK) polaznicima prvog stupnja seminara medijske kulture govoriti o temi glasna riječ medija u nastavi hrvatskog jezika. Dubravka Kalinić Lebinec, mag. prim. edu, koja je kao i obično na ŠMK u dvostrukoj ulozi, jer je istovremeno polaznica drugog stupnja i predavačica na prvom, održat će zadnje predavanje samo za njih i govoriti o nastavi filma i drugih medija uživo i putem mrežne stranice (primjeri prakse).

Slušatelji s drugog stupnja seminara u to će vrijeme poslušati dramaturginju i radiofonisticu Pavlicu Bajsić Brazzoduro i njeno izlaganje o igrama oko radija: što se dogodi kad radio uđe u kazalište, a kazalište u radio? Pavlica je stara suradnica ŠMK, bila je 2013. godine voditeljica radionice za radio dramu, odnosno za radioigru, kako se danas zove, studirala je bohemistiku i etnologiju, diplomirala dramaturgiju na Akademiji dramske umjetnosti, magistrirala estetiku u Parizu, bavi se pisanjem scenarija i režijom, montažom zvuka, preponskim jahanjem i vožnjom bicikla s preprekama, prevođenjem i pokretanjem raznih umjetničkih inicijativa i organizacija, osvojila je cijeli niz uglavnom međunarodnih nagrada, živjela sedam godina u Berlinu, a već se dugo i uspješno bavi prožimanjem radija i kazališta, poput Hoerspilea.

Odgovornost i čast da predavački završe seminar medijske kulture u cjelini, na 23. školi medijske kulture Dr. Ante Peterlić, dobile su doc. dr. sc. Marina Gabelica, koja je diplomirala razrednu nastavu s pojačanim hrvatskim jezikom na Učiteljskom fakultetu  u Zagrebu, a na Filozofskom fakultetu poslijediplomski doktorski studij književnosti, izvedbenih umjetnosti, filma i kulture, od 2007. asistentica, a od 2016. docentica koja vodi više kolegija, između ostalog razvija programe filmske pismenosti za djecu u vrtićima i osnovnim školama te je voditeljica programa počeci razvoja filmske pismenosti Centra za cjeloživotno obrazovanje Učiteljskog fakulteta, predavanjem za oba stupnja o elektroničkoj književnosti za djecu te dr. sc. Astrid Nox, prof., i sama svojevremena polaznica Škole medijske kulture, od 2003. do 2006. godine, odnosno od pete do osme ŠMK, odnosno osamnaeste Škole koja je održana u Krapinskim Toplicama, rođena u Varaždinu, diplomirala filozofiju i komparativnu književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu te na poslijediplomskom doktorskom studiju  književnosti, izvedbenih umjetnosti, filma i kulture na istom fakultetu, od 2016. zaposlena na Učiteljskom fakultetu, imala više samostalnih izložaba fotografije, vodila radionice  stop-animacije, filma, stripa, filmske večeri u Močvari, književne i kulturne tribine, pa bila radijska urednica, koja će govoriti o neurologiji čitanja tiskane i elektroničke knjige.

U večernjim će satima polaznici, voditelji i predavači te svi zainteresirani moći pogledati prezentaciju programskih sadržaja, svojevrsni sažetak proteklih desetak dana i svih aktivnosti te rezultata polaznika seminara medijske kulture odnosno trinaest radionica, nakon čega se mogu na miru i bez obaveza družiti u prostorima Studenskog centra u Varaždinu. Bez kiše, molimo!

Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com