ODLAZAK DOAJENA FILMSKE PUBLICISTIKE

Hrvatski filmski savez ostao je danas bez jednog od svojih starih suradnika, Hrvatsko društvo filmskih kritičara bez svojeg najstarijeg člana, a hrvatska kultura bez doajena filmske publicistike, pokretača mnogih vrijednih kinematografskih inicijativa i legendarnog urednika emisija o filmu na nekadašnjoj Televiziji Zagreb. Nenad Pata, rođen u Dubrovniku 1930,  preminuo je u 91. godini života u Zagrebu, u koji je doselio radi studija na Filozofskom fakultetu, nakon kojega se uspješno okušao u raznim područjima audiovizualne djelatnosti.     

Za razliku od većine filmskih kritičara koji u različitim ritmovima, ovisno o vrsti periodike, objavljuju kritike, recenzije, eseje i intervjue s filmašima, Nenad Pata svoj je radni vijek posvetio specifičnim ali jednako prepoznatljivim i važnim zadacima. Karijeriju za započeo kao kazalični i filmski kritičar te urednik biblioteka o umjetnosti i kulturi, potom je nekoliko godina proveo u Studiju za crtani film Zagreb filma, radio kao dramaturg u kazališnim družinama i filmskim poduzećima te pisao scenarije za dokumentarne i crtane filmove te radijske i TV-emisije.  Posljednjih petnaestak godina do umirovljena bio je urednik na Radio Zagrebu, potom i na Televiziji Zagreb.

Patina imena sjećamo se s odjavnih špica mnogih televizijskih emisija u okviru tadašnjeg Filmskoga programa, a poseban urednički pečat ostavio je u kultnoj filmskoj emisiji 3, 2, 1... kreni, u kojoj je angažirao domaće filmoznalce dviju kritičarskih generacija (autorska i žanrovska), afirmiranih 1960-ih i 70-ih godina, te ugošćavao velikane svjetskoga filma. Emisije u kojima su Orson Welles, Katherine Deneuve, Claude Chabrol, Francois Truffaut, Werner Herzog, Jiri Menzel, Vera Chytilova, Grigorij Čuhraj i drugi odgovarali na unakrsna pitanja naših kritičara, ostala je nedostižnim primjerom filmološki utemeljenih televizijskih intervjua, ali i medijske opuštenosti. Pata je, među ostalim, producent Ritma zločina (1981), kultnog igranog prvijenca Zorana Tadićai autor televizijske serije Zagrebačka škola crtanoga filma (23 polusatne epizode, 1993), a crtanom filmu i produkciji Zagreb filma kao i televizijskim iskustvima, posvetio je najviše svojih feljtonističkih i memoarskih zapisa objavljenih u knjigama: Život u fantaziji crtanog filma (1984), Majstori zagrebačkog crtanog filma (1996), Iz dana u dan u Zagreb filmu (2006, izdanje Hrvatskog filmskog saveza), monografija Dušan Vukotić – Vud  (2003) i Filmski velikani u Zagrebu (2012).

Nenad Pata odlikovan je 1983. francuskim Ordenom Vitez umjetnosti i književnosti, a Hrvatsko društvo filmskih kritičara dodijelilo mu je 2014. Nagradu „Vladimir Vuković“ za životno djela na području filmske kritike i publicistike.