Kraljeva kći u Slavonskom Brodu

Kinoklub Zlatna dolina djeluje pri Osnovnoj školi fra Kaje Adžića u Pleternici, a njegova je voditeljica Tajana Ćosić, koja voli osluškivati, promatrati, stalno učiti o sebi i svijetu oko sebe, pisati, ponekad i kao oblik terapije u kojoj iskreno progovara kako se osjeća, pa čitati knjige, biti kreativna, pjevati, sve češće i nastupa pod umjetničkim imenom Tajchee, na mjestima gdje se cijeni dobra glazba i pred ljudima koji dijele njene glazbene afinitete. Radi kao vjeroučiteljica, a oduvijek ju je zanimao svijet filma. U njenoj je školi nekada djelovala školska filmska sekcija pod stručnim vodstvom profesora Mirka Šarića, Tajana je prvo sudjelovala kao glumica u jednom od filmova, a kada je profesor Šarić otišao u mirovinu odlučila je uz pomoć vanjskih suradnika nastaviti njegov rad. Bila je u više navrata polaznica Škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić, sa svojim učenicima kontinuirano, čak i u ovim pandemijskim danima, snima filmove primjerene njihovom uzrastu, a jedan je upravo prijavila na predstojeću 59. reviju hrvatskog filmskog stvaralaštva djece u Varaždinu. Nastoji se striktno držati principa po kojem su djeca jedino važna u dječjem filmskom stvaralaštvu, sama odabiru teme i smišljaju scenarije, sama snimaju i montiraju, a voditelji su tu tek da pomognu, ako zatreba. Nikako da bi mali autori ostvarivali filmske zamisli i snove svojih starijih kolega.  

Tajana je, baš poput nekih drugih voditeljica školskih filmskih grupa, kao što su Marina Zlatarić ili Ivana Rupić, krenula drugim putem, pa se uza sve ostalo bacila i na samostalnu filmsku karijeru. Tako ne smeta dječjem stvaralaštvu, a ima mogućnost sama ostvarivati vlastite ideje. Prije nekoliko godina je upoznala mladu Brođanku Kristinu Terihaj, koju prijatelji zovu Kiki, a koja je odmalena prikovana u invalidska kolica, jer joj je po rođenju dijagnosticirana artrogripoza, prirođena bolest koja zahvaća mišiće, zglobove i vezivno tkivo, a najčešće se pojavljuje još u fetalnom razdoblju. Mišićna degeneracija uzrokuje skraćenje mišića i kontrakture zglobova, gubi se njihova normalna funkcija te se javljaju promjene u zglobnim čahurama koje dodatno kompliciraju i otežavaju stanje pacijenta.

U filmu Kiki s puno optimizma i radosti svjedoči o svome životu, poteškoćama koje prolazi, dvadesetak operacija, o prihvaćanju sudbine u čemu su joj pomogli obitelj i brojni prijatelji. Članica udruge osoba s invaliditetom Loco Moto, u kojoj je razvila dar slikanja, danas radi u tehnici akrila na platnu, držeći kist u ustima, jer ne može slikati rukama zbog oslabljene funkcije obje šake, a svladala je i druge vještine, pa se sama šminka (zanimljivo je da je to jedna od aktivnosti koju nikad ne prepušta nikomu), peče palačinke, pravi razne, posebno adventske ukrase i uživa u druženju na kavi s prijateljima, i sa svojom asistenticom Anom koja je uz nju zadnje dvije godine. Na snimanje je pristala jer želi da njenu životnu i filmsku priču pogleda što više mladih, koji bi trebali shvatiti da život u kolicima, unatoč svim poteškoćama, može biti lijep i sadržajan. Velika je i iskrena vjernica pa joj mir u srcu pruža svakodnevni odlazak na misu, a upravo su joj sakralni najčešći motivi u slikarstvu.

Autorica Tajana Ćosić i snimatelj Tino Mrvelj odlučili su se dokumentarnim filmom  Kristininu vedrinu i ljubav prema životu prenijeli i široj javnosti. Projekt je trajao tri godine i finaliziran, uz novog člana filmskog tima Berislava Petrovića, a film Kraljeva kći pretpremijerno je prikazan 16. travnja, u Katehetskom centru župe Gospe Brze Pomoći u Slavonskom Brodu. Naslov Kraljeva kći podsjetnik je na odlazak na hodočašće na Križevac u Međugorju, a izrekao ga je jedan od mladića koji je Kristinu prije nekoliko godina, s još nekoliko kolega, nosio do vrha. Baš kao Kraljevu kći!

Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com