Dubrovački lakat

Orlandov stup je najstarija sačuvana dubrovačka javna skulptura, postavljena 1418., prije sad već više od šesto godina, a dugo je bio i jedini svjetovni spomenik posvećen nekoj ličnosti iz povijesti Grada. Ti su stupovi karakteristični za Njemačku pa se smatra da izvan nje postoje samo četiri takva, a dubrovački je jedan od njih. Nalazi se ispred crkve Svetog Vlaha, slavi srednjovjekovnog viteza Rolanda (Orlando mu je talijansko ime) poginulog 15. kolovoza 778. u pirinejskom klancu Roncevaux, koji je postao slavan zahvaljujući starofrancuskom epu Pjesan o Rolandu kao dijelu ciklusa pjesama o Karlu Velikome, nastalom između druge polovine Jedanaestog stoljeća i 1130. godine, koji je po legendi spasio Dubrovnik od Saracena. Iz kamena ga je isklesao talijanski gotički kipar Bonino da Milano (neki tvrde da je on samo dao upute, a neposredno je klesanje obavio Antun Dubrovčanin), metalni je mač (legendarni durendal) naravno dodan (i već više puta zamjenjivan jer se uvijek nađe netko tko bi ga oštetio), dok je lakat skulpture, odnosno podlaktica duljine 51,2 (ili 51,3) cm bila standardna gradska mjera, tzv. dubrovački lakat. Na vrhu stupa isticana je gradska zastava, tu su objavljivane važne poruke i obavijesti, a ponekad su za stup bili vezani osuđenici koji su ovdje morali ostati nekoliko sati ili su još tjelesno kažnjavani bičevanjem, odsijecanjem ušiju ili nosa, žigosanjem užarenim željezom i na druge načine. Stup je srušila golema oluja 1825., a na mjesto je vraćen pedesetak godina poslije. Razne zastave koje su isticane ne njemu pogubno su djelovale na statiku stupa pa je trenutno na ozbiljnoj rekonstrukciji.

Na osmom DUFF-u uzeli su ga za novu mjeru, pod sloganom Beyond the Measure ili kreirajmo bolji svijet zajedno odnosno preskočimo granice zajedno, s nadom da će poslužiti kao svojevrstan poticaj prije svega mentorima i učiteljima mladih filmskih autora, kako je to u uvodniku kataloga lijepo rekla direktorica DUFF-a Đive Galov.

Odabir šezdeset i osam filmova u natjecateljskoj konkurenciji plod je rada selekcijskog žirija u kojem su bili autor animiranih filmova i stripova te asistent na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku, za kolegije stripa, Marko Dješka, voditelj filmske djelatnosti Doma kulture Kristalna kocka vedrine u Sisku i organizator filmskih  festivala,.Smaragdnog eco film festivala SEFF-a, PRESS film festivala i Revije dokumentarnog filma Fibula Daniel Pavlić i urednik filmskog programa Kulturnog centra Gornji Milanovac, producent i realizator Međunarodnog festivala kratkog filma Kratka forma Boban Stefanović. Odabrali su trinaest animiranih filmova u kategoriji autora do petnaest godina i šest filmova u kategoriji od šesnaest do dvadeset, jedanaest igranih filmova mlađih i trinaest starijih autora, šest dokumentaraca autora do petnaest i jednaki broj radova starijih autora te ukupno trinaest filmova u otvorenoj kategoriji.

O nagradama za najbolje odlučit će zadnjeg dana osmog DUFF-a, u nedjelju, 20. listopada, međunarodni stručni žIri sastavljen od Evgenije Golubeve, rođene u Rusiji, živi u Velikoj Britaniji, a bavi se scenarijima, animacijom i režIjom animiranih filmova, odnosno pisanjem i ilustriranjem knjiga za djecu, diplomirane novinarke i politologinje te doktorandice etnologije i kulturne antropologije Dine Pokrajac, voditeljice zagrebačkog Dokukina KIC, direktorice Subversive Film Festivala, a  2017. dobitnice nagrade Vladimir Vuković za najbolju novu filmsku kritičarku te filmske, kazališne i televizijske glumice Ornele Vištice, od 2015. članice zagrebačkog Satiričnog kazališta Kerempuh.

Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com