Deset plus Hrvatska

Ovogodišnji jubilarni, deseti Đakovački rezovi održani su od 26. do 28. lipnja 2019.  godine na đakovačkom Korzu koji se opet potvrdio kao mjesto susreta različitih kultura i nikada aktualnijih tema šesnaestog Etno film festivala Srce Slavonije. Vrhunska etnografska ostvarenja donijela su aktualne priče, od osnovnih potreba za  obrazovanjem i nemogućnosti njihove realizacija, ili o bosanskim piramidama, sve  do različitih nacionalnih tradicija i običaja i problema migracija.

Projekcije su održane na dvije lokacije, na gradskom Korzu i u Gradskoj knjižnici i čitaonici, a bile su besplatne za sve posjetitelje. Ove godine na Srce Slavonije je prijavljeno čak 178 filmova iz preko pedeset zemalja svijeta, a selekcijska komisija je izabrala njih osamnaest koji su prikazani đakovačkoj i drugoj publici, između ostalih filmovi autora iz Australije, Grčke, Indonezije, Kanade, Meksika, Novog Zelanda, Perua, Portugala, Rumunjske i Španjolske, uz domaće autore iz Hrvatske.  

Prva je projekcija održana 26. lipnja 2019. u Gradskoj knjižnici i čitaonici Đakovo, a službeno otvaranje u večernjim satima u ulici pape Ivana Pavla II., odnosno na đakovačkom Korzu, gdje je održana i druga projekcija. Treća i peta projekcija održane su u Gradskoj knjižnici i čitaonici u četvrtak i petak, a četvrta i šesta na Korzu, gdje se u petak odvijalo i svečano proglašenje pobjednika.

O najboljim filmovima odlučivao je tročlani žiri u sastavu Antonio Nuić, filmski redatelj i predavač na Akademiji dramskih umjetnosti u Zagrebu, kao predsjednik žirija te članovi dr. sc. Boris Jokić, pedagog i psiholog i Zoran Marić, etnolog i direktor InMusic festivala. 

Najbolji film desetih Đakovačkih rezova i dobitnik Zlatnog srca Slavonije je ruski Knjiga mora redatelja Alekseja Vakhruševa, Srebrno srce Slavonije dobio je brazilski film Boja kože redateljice Livie Perini, a Brončano srce Slavonije brazilski film Osmildo redatelja Pedra Daldegana.

Nagradu Posebno srce Slavonije dobila je španjolsko–grčka koprodukcija Naš život kao dječje izbjeglice u Europi (Nuestra vida como niños refugiados en Europa) redateljice Silvie Venegas.

Tradicionalno je održana i radionica animacije za najmlađe, koju su vodili Nataša Dorić i Aleksandar Muharemović.

Kroz svoju burnu povijest Đakovo je izraslo u moderan grad s brojnim kulturnim, povijesnim i prirodnim znamenitostima. Katedrala bazilika sv. Petra, remek djelo biskupa i hrvatskog mecene Josipa Juraja Strossmayera, Strossmayerov trg okružen kanoničkim kurijama i Bogoslovnim sjemeništem, Strossmayerov perivoj, kao djelo biskupa Raffaya, župna crkva Svih svetih, bivša džamija, današnji Korzo u stilu secesije, pa Državna ergela lipicanaca, jedna od najstarijih ergela u Europi, vinogorja Mandićevac i Trnava te ekološki čisto jezero Jošava samo su neki od najvažnijih  turističkih dragulja ovoga grada i kraja.

Organizatori manifestacije Đakovački rezovi i međunarodnog Etno film festivala Srce Slavonije su udruga Đakovački rezovi, Zajednica tehničke kulture Grada Đakova i  Foto–kino klub Đakovo, u suradnji s Gradskom knjižnicom i čitaonicom Đakovo. Jubilarni, deseti Đakovački rezovi održani su pod pokroviteljstvom i uz financijsku potporu Hrvatskog audiovizualnog centra i Grada Đakova.

Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com