Susret i kamp u Motovunu
Dva filma u dva dana

U Motovunu je, u sklopu 16. ljetne škole unapređenja zdravlja i u organizaciji Hrvatske mreže zdravih gradova i Hrvatskog filmskog saveza, 1. srpnja održan treći susret Dječje filmsko i videostvaralaštvo u funkciji javnoga zdravstva, na kojem su prikazani filmovi Prava snaga, FVK Mirko Lauš, Pitomača, šarmantna i nenametljiva jednominutna priča o važnosti zdrave prehrane, Zasluženi odmor, Narodno sveučilište Dubrava, Zagreb, o terapijskom djelovanja ribolova na branitelje oboljele od PTSP-a, Kapiš, Osnovne škole Vladimira Nazora, Tinjan, o međunacionalnoj, interkulturalnoj i svakoj drugoj toleranciji u Istri, Luka, Osnovne škole Marije Jurić Zagorke, Zagreb, o njihovom učeniku s posebnim potrebama, Sretna, Osnovne škole Stanovi, Zadar, o slijepoj, a života prepunoj djevojčici te Zaboravljeno carstvo, Osnovne škole Rudeš, Zagreb, o troje sretne djece koja žive u malom selu Sjeverovac na Baniji.

Iste je večeri prikazan i dokumentarni film 15. ljetna škola unapređenja zdravlja, koji su učenici osnovnih škola Malešnica, Marije Jurić Zagorke i Rudeš, sve iz Zagreba, snimili prošloga ljeta, za vrijeme održavanja drugog susreta Dječje filmsko i videostvaralaštvo u funkciji javnoga zdravstva.

Promovirana je i prva iz zamišljene serije publikacija o susretima Dječje filmsko i videostvaralaštvo u funkciji javnoga zdravstva, s nizom tekstova javnozdravstvenih eksperata, filmologa i voditelja školskih filmskih skupina, o dječjem stvaralaštvu i o filmovima prikazanim na prvom susretu, održanom 13. srpnja 2007. godine. Knjiga je opremljena fotografijama i ilustracijama, a njezin je sastavni dio DVD sa pet filmova prikazanih te godine. Najavljuje se i izlaženje druge u nizu publikacija, s prilozima i filmovima iz 2008. godine, a uskoro i treće, sa sadržajima vezanim uz ovogodišnji susret. Knjigu Dječje filmsko i videostvaralaštvo u funkciji javnoga zdravstva, 2007, izdao je Hrvatski filmski savez.

Sudionici trećeg susreta Dječje filmsko i videostvaralaštvo u funkciji javnoga zdravstva nastavili su svoj boravak u Motovunu kao učesnici prvog Motovunskog dječjeg filmskog kampa, koji je potrajao od 1. do 3. srpnja. Ideja o održavanju Motovunskog dječjeg filmskog kampa nastala je prije godinu dana, a u organizaciji i realizaciji su sudjelovali Društvo naša djeca Motovun i Hrvatski filmski savez. Učenicima i njihovim voditeljima iz Pitomače, Zadra i Zagreba pridružili su se vršnjaci iz Motovuna i Tinjana, pa je trideset i petero djevojaka i mladića, u dobi od jedanaest do petnaest godina, zdušno prionulo poslu. Podijeljeni u dvije radionice, za igrani film, koju je vodila Slavica Kovač, te za dokumentarni, koju su vodile Mirjana Jukić i Melita Horvatek-Forjan, u silnom su tempu počeli realizaciju. Učeći u hodu, voditelji od voditelja, učenici od učenika i svi od svih, u srijedu su navečer dogovorili teme oba filma i podijelili uloge, pa su jedni pisali scenarije, drugi provjeravali tehniku, a treći budni dočekali tri sata u noći jer su htjeli snimiti poznate motovunske magle, koje su poslije iskoristili za uvodni kadar u dokumentarnom filmu. U četvrtak se snimalo i montiralo, a montaža dokumentarnog filma potrajala je sve do jutra u petak.


Snimila: Nataša Jakob

Igrani film Krivi korak trominutna je pričao mladiću kojega nesretna ljubav natjera u samoubojstvo, no srećom tek u snovima. Uz voditeljicu Slavicu Kovač u realizaciji su sudjelovali Sandra Vlahov, Suzana Phillips i Zdravko Jakupec te učenici iz Pitomače, Motovuna, Tinjana i Zadra.

Dokumentarac Dobri duh Motovuna pozabavio se utiscima sudionika Motovunskog dječjeg filmskog kampa i Škole unapređenja zdravlja o liku i djelu novinara Duška Popovića, a snimljen je u maniri skrivene kamere i izazvao buru smijeha. Uz voditeljice Mirjanu Jukić i Melitu Horvatek-Forjan u realizaciji su sudjelovali Nataša Jakob, Katica Šarić i Boris Vučković Haber.

Obje su ekipe dotjerale svoje radove u petak prijepodne, i premijerno ih pokazale istoga dana u podne, čime je prvi Motovunski dječji filmski kamp uspješno završen.

Najavljeno je i održavanje drugoga Motovunskog dječjeg filmskog kampa, iduće godine, koji bi trebao potrajati pet dana, imati više radionica i omogućiti svojim sudionicima jednako kreativan, ali malo manje stresan rad.

Opći je dojam da je prvi Motovunski dječji filmski kamp proveden u skladu s očekivanjima organizatora, pa je to i najbolji poticaj za organizaciju i provedbu novoga, idućeg ljeta.

Duško Popović

Ovdje možete komentirati članak