DORF 2020

Filmovi u Kulturnom centru Mesnička

Suradnja Kulturnog centra Mesnička i DORF-a traje već neko vrijeme i prikazivanje glazbenih dokumentarnih filmova, uz razgovore s autorima i gostima te druge sadržaje, u Zagrebu lagano prerasta u tradiciju. Riječ je kako o filmovima koji su dobili DORF-ove nagrade i priznanja u proteklih trinaest godina održavanja, odnosno najboljim ostvarenjima iz regionalnog odabira, tako i o najzanimljivijim recentnim naslovima te filmovima iz kultne selekcije Tajna povijest rocka.

Od početka je godine održano već dvanaest projekcija, a lipanj je završen prikazivanjem nagrađivanog filma Kuća autora Tomislava Žaje, održanom 29. lipnja. Dokumentarist Žaja snimio je 2003. godine pedesetominutni film o Marijanu, kontroverznom vlasniku prostorija u kojima su devedesetih godina svirali skoro svi zagrebački bendovi, nostalgičnu priču o prošlim vremenima i ljudima od kojih su neki zauvijek otišli.

Srpanj je počeo projekcijama tri kratka studentska filma održanim u ponedjeljak, 6. srpnja, a prikazani su osamnaestominutni rad mladog skopskog autora Marka Džambazoskog Mizar–zvijezda nade iz 2014., prvi filmski dokument o kultnom makedonskom dark sastavu koji je koncem osamdesetih postavljao nove granice i čije su pjesme postale underground himne gothic ekipe, s čvrstom jezgrom fanova i izvan Makedonije, pa Da Li Zaista Postoji Čovek Koji Se Zove Žikica Simić? Ivana Andrijanića iz Srbije, nastao 1996., dug dvadeset i šest minuta, kao posveta jednom od najznačajnijih beogradskih novinara o kojem se malo zna, a na čijim je tekstovima odgojena cijela generacija novinara i konzumenata Američkog Rocka, jer su bili odlično štivo za inicijaciju u prekrasan svijet rock&rolla, njegovo mitologiziranje i fanovski pristrano pisanje o stotinama odličnih albuma o kojima se nije moglo puno saznati u medijima, u filmu dobivaju zasluženu javnu zahvalu, a nedavno objavljena knjiga njegovih sakupljenih tekstova je drugi dio zahvale čovjeku koji je mnogima otvorio neke vidike u vrijeme kad je to najviše trebalo te prošle godine u Vinkovcima premijerno prikazan film BAND vs. BRAND iz 2018, dug dvadeset i dvije minute, slovenskih autorica Hanne Szentpeteri i Simone Jerala, priča o dva slovenska alternativna sastava, Koala Voice i persons from porlock čije su managerice Maša i Eva uporno godinama gurale sastave prema indie vrhovima, s puno strasti i vjere u Pravu Stvar, a govori o drugoj, managerskoj strani glazbe i projekt je ostvaren kao pobjednik natječaja Kino Šiška Centra za urbanu kulturu 2017. godine. U terminu 13. srpnja prikazan je film Tome Bačića Lijepa Umjetnost Zrcaljenja iz 2013,, dug pedeset i tri minute, prikazan na DORF-u 2015. godine, koji je utemeljen na velikoj aferi s plakatima iz 1987., kad je za najavu Štafete mladosti grupa mladih slovenskih dizajnera dobila nagradu, a poslije se otkrilo da iza svega postoji veliki skandal.

Na sve je projekcije i događanja ulaz slobodan, uvijek je početak u 19 sati, a u pripremi je i popratni OFF DORF program, naravno u skladu s trenutnom koronskom situacijom i mjerama zaštite.

Festival dokumentarnog rock filma, jedinstveni međunarodni filmski festival održava se u Vinkovcima i mnogim drugim gradovima kod nas i u inozemstvu, organizira ga Udruga ljubitelja filma „RARE“ koju je 31. listopada 2006. godine osnovao Toni Šarić, a programski su mu ciljevi organiziranje radionica, izložbi, projekcija, manifestacija, tribina i sličnih sadržaja vezanih uz filmsku umjetnost, razmjena programa i suradnja sa svim sličnim grupama u Hrvatskoj i svijetu, povezivanje pojedinaca i različitih skupina, s namjerom formiranja scene koja bi pokrivala područja novih filmskih medija i filmske umjetnosti te promicanje svih oblika alternativnog kulturnog (filmskog, glazbenog i likovnog) stvaralaštva.

Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com

22.07.2020.