Jedanaesti ETNOFILm Festival

Travanj u Rovinju

Od 22. do 27. travnja će se u Multimedijalnom centru u Rovinju odvijati programi ovogodišnjeg, jedanaestog ETNOFILm Festivala koji je orijentiran na utvrđivanje mogućnosti i oblika eksperimentalnih metoda bilježenja i prenošenja etnoloških istraživanja i nematerijalne kulturne baštine pomoću medija filma i crteža. Naglasak je na dvije radionice koje će se održavati paralelno.

Prvom će mentorirati Relja Pekić Carić, a radionica se provodi u suradnji s regionalnom Ljetnom filmskom školom Centra za vizualnu antropologiju–VAC iz Beograda, Republika Srbija i zagrebačkom te beogradskom podružnicom kolektiva  Vizantrop. Broj sudionika je ograničen na dvanaest, a očekuju se uglavnom studenti društveno-humanističkih znanosti, zaposlenici u kulturi, umjetnosti i drugi. Oni će svoja specifična znanja primijeniti kroz praktičan, angažiran i istraživački rad, a spajajući znanstvenu i umjetničku formu moći izraziti vlastite ideje snimanjem kratkih filmova u okviru zadane teme Rovinj: grad aktivizma. Upoznat će se s raznim metodama snimanja etnografskog filma uz dvije praktične vježbe senzorne etnografije odnosno interakcije, a u nastavku radionice kroz terenski rad i montažu, koju vodi Ivan Dobran iz Pulske filmske tvornice, osim snimljenog materijala koristiti i arhivske video materijale Instituta za etnologiju i folkloristiku iz Zagreba. Najavljuje se i suradnja s nativnim istraživačima i potencijalnim protagonistima, a cilj je razviti zajednički filmski projekt koji bi se mogao prezentirati u okviru ovogodišnjeg programa. S obzirom da je 2019. godina proglašena godinom autohtonih jezika, ta će tema biti okvir i poveznica za glavninu festivalskih događanja. Tako se i ETNOFILm Festival pridružuje brojnim svjetskim događanjima koja su u fokus stavila autohtone, posebno ugrožene jezike.

Druga će radionicu voditi Bojan Mucko i Lucija Ostrogović, posvećena je etnografskom crtežu, a provodi se po prvi put u Hrvatskoj i šire. Uz teorijski dio, polaznici će razviti i storyboard utemeljen na etnografskom terenskom istraživanju. Radionica je brojem sudionika ograničena na šest, a uključuje terensko istraživanje  Rovinja i/ili okolice i mapiranje elemenata svakodnevnice povijesne jezgre i/ili drugih zona grada. Na tom će se osnovu oblikovati mapa ili mali vodič koji će biti produciran  unutar festivalskog okvira, a biti istovremeno zanimljiv i koristan lokalnoj zajednici. Radionica obuhvaća i definirane zadatke koji se odnose na percepciju prostora i osobe/a (osoba i prostor, osoba/e i radnja/razgovor/atmosfera, osjetila…), a rezultira završnim crtežom.

Večernji sati namijenjeni su tematski i sadržajno relevantnim predavanjima te izložbi  koju realizira Etnografski muzej Istre i Udruga za razvoj kreativnih industrija FARO11, a izdvaja se predavanje likovne i multimedijalne umjetnice Sabine Mikelić, koja se bavi umjetničkim istraživanjem u filmu pa tako i istraživanjem odnosa između autora i protagonista. Završetak ETNOFILm Festivala obilježit će filmski program koji je posvećen autohtonim jezicima, a sastoji se od šest filmova koje će ovogodišnje selektorice Tamara Nikolić Đerić i Sandra Urem izabrati nakon prijave autora na javno upućen poziv za filmove s jasno definiranim kriterijima. Prijave traju do 1. travnja. Filmski program održat će se u petak i subotu, 26. i 27. travnja 2019., a zadnjeg dana jedanaestog ETNOFILm Festivala obilježit će koncert i svečanost zatvaranja, uz najavu dvanaestog Festivala 2020. godine.

Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com

20.03.2019.