Šesta međunarodna filmska ljetna radionica

Među maslinama

Prije šest godina započela je suradnja Foto-kino kluba Ivanovec i mladih filmaša i drugih učenika hrvatskog porijekla iz Mađarske, usklađena s projektima Hrvatske državne samouprave u Serdehelju i Foto-kino kluba Ivanovec, uz potporu Grada Čakovca. Cilj je projekta od početka motivirati i poticati kreativnost kod mladih, a uz to usavršavati učeničko znanje hrvatskog jezika kroz kulturu, običaje, novinarske i snimateljske vještine.

Radionica se održava svake godine, jednom u Hrvatskoj, a drugi put u Mađarskoj, uglavnom u Ivanovcu i Čakovcu odnosno u okolici Serdehelja, drugog po veličini pretežno hrvatskog pomurskog mjesta u susjednoj državi, poput kurije Ferdak, nekada u vlasništvu kažu prelijepe mađarske glumice Šaro Fedak, s početka prošloga stoljeća, a tema za filmsko dokumentiranje ali i fotografiranje nikada nije nedostajalo, od tradicionalnog načina pripremanja pomurske gibanice (naravno, i obilnog degustiranja), muzeja starih kočija ili arheoloških nalazišta do vožnje brodom po jezeru Balaton. Domaćini iz FKK Ivanovec svaki bi put uzvratili jednako privlačnim programima, koji su uvijek uključivali i posjete vrijednim i zanimljivim domaćim lokalitetima.

S obzirom da Hrvatska državna samouprava u Mađarskoj posjeduje odmaralište na otoku Pagu, za potrebe edukacije učenika njihovih škola, ove su se godine s rijeke preselili na more, s Pomurja na Jadran, pa je tako više od pedeset polaznika došlo iz Hrvatske osnovne škole i Gimnazije iz Budimpešte, Srednje škole Miroslava Krleže iz Pečuha i Srednje škole iz Zale, a uz njih su bili i članovi Foto-kino kluba Ivanovec. Sudionici su bili i po dva voditelja iz svake škole. Radionice su formirane prema interesima učenika, a održane su snimateljska, ali i likovna, glazbena, plesna i jezična. Sudionici Međunarodne filmske ljetne radionice bili su i na nekoliko izleta, kako bi učenici upoznali znamenitosti naših krajeva. Tako je organizirana vožnja brodom do otoka Prvića gdje su posjetili grob i Memorijalni centar Fausta Vrančića (1551.-1617.), hrvatskog izumitelja, polihistora, filozofa i leksikografa, najpoznatijeg po crtežu kvadratičnog padobrana, pomoću kojeg je, po nekim izvorima, izveo i prvi uspješni padobranski skok u povijesti te po izumu originalnog visećeg mosta i mnogim drugima, koji je od 1598. do 1605. bio i visoki crkveni odnosno državni dostojanstvenik u Mađarskoj, što je još jedna zgodna poveznica, a zatim posjete  Šibeniku, Zadru, Ninu i Pagu, dok je snimateljska ekipa još obišla i mjesto Lun, blizu Novalje, poznato po najstarijim hrvatskim maslinama (ima ih gotovo 80.000, a neke su stare i više od 1.500 godina), gdje su razgovarali s lokalnim stanovništvom i prikupljali materijale za novi dokumentarac. Snimljena je i TV-reportaža koja je zabilježila sadržaje i zbivanja na Ljetnoj radionici, a s obzirom da se sve događalo u vrijeme održavanja Svjetskog nogometnog prvenstva, od 8. do 15. srpnja, sačinjen je i navijački video spot. 

Višegodišnja suradnja Foto-kino kluba Ivanovec s Hrvatskom samoupravom u Mađarskoj istodobno je vrijedan oblik suradnje dviju županija, Međimurske s hrvatske i Zala s mađarske strane, a obje su nazvane po rijekama koje ih bitno obilježavaju, ali i dviju država koje rijeka Mura tek simbolično dijeli, ili spaja, kako sudionici ovoga projekta više i točnije vole reći.

Nastavak je najavljen za iduću godinu, ponovo o Mađarskoj.  

Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com

01.08.2018.