Dubrovnik Film Festival

Od mašte do sna

Kad Đive kaže da najviše pamti nasmijana lica autora koji su proteklih šest godina prolazili tepihom maslinove boje na Dubrovnik Film Festivalu i da je radost ono što najviše vrijedi, treba  joj vjerovati. I na ovom festivalu ima natjecanja i nagrada, nervoznih iščekivanja, sigurno i razočarenja onih koji su se većem nadali, ali u prvom je planu igra, zabava i veselje. To se posebno osjeti na prezentaciji rezultata brojnih radionica (ove ih je godine bilo sedam, a već najavljuju još više na idućem, šestom DUff-u, za godinu dana) koja je potrajala dobih sat i pol, kao prosječan igrani film. I mladi sudionici i njihovi voditelji jednako su zaigrani i opušteni, radili su skupa pet-šest dana baš zbog zadovoljstva druženja i uzajamnog učenja, bez opterećenja nagradama i priznanjima, pa radost i osmijesi frcaju na sve strane! Sigurno su iskreni kada kažu da dolaze opet i da će se svakako jednako dobro provesti.

Ipak, DUff ima i svoju službenu i ozbiljnu stranu, pa su tako proglašeni i ovogodišnji rezultati.

U kategoriji animiranog filma za uzrast do petnaest godina stručni je žiri najboljim proglasio Mudante polarnog medvjeda grupe autora iz Associazione Avisco, Italija, „simpatičan, duhovit, kratak, domišljat, šarmantan, gotovo savršen film“, a kod starijih autora Dr. Sveznalica Lucije Majnarić i Marije Nikolić iz FKVK Zaprešić, „koji koristi nove tehnologije u animaciji da bi na kritičan način prenio bitnu političku poruku“.

Najbolji je dokumentarni film u mlađoj kategoriji Nakon 15 Ivone Jakovljev, MG OŠ dr. Ivana Novaka, Macinec, „socijalno osviješten, s angažiranom porukom, koji ima nešto važno za reći i to čini na veoma šarmantan način“, a u starijoj Spavači izgubljene svakodnevice Larise Šmitran, ALU Zagreb, „koji se bavi društveno ranjivim skupinama na pametan, a izrazito filmski način: kadriranjem, zvukom i odabirom protagonista“.

Najboljim igranim filmom autora do petnaest godina proglašen je Otkačeni otok grupe autora iz Škole filma Šipan, „u kojem djeca odlično glume, scene su realne, a ipak smiješne, dok su lokacije i mediteranska atmosfera veoma uvjerljive“ te je dodijeljeno i posebno priznanje filmu Šaptač grupe autora iz JU Prva osnovna škola Srebrenik, Bosna i Hercegovina, „filmu s malim budžetom, ali velikim šarmom“. U skupini autora od šesnaest do dvadeset godina najbolja je samostalna autorica Lana Bregar iz Slovenije, s radom Bijeli kupaći kostim, „tematski izazovnim  filmom koji uspijeva izraziti unutarnji sukob mlade žene jakim filmskim sredstvima, filmom punim  emocija i sjajne atmosfere“.

U otvorenoj kategoriji u kojoj su se natjecali pripadnici obje dobne skupine, pobjedu je odnio Viktor Mršić, Recycle Bin Muviez, Hrvatska za film Orao i lisica, „za film koji je veoma poetičan i moćan, u kojem su svi elementi filmskog jezika upotrijebljeni i fino usklađeni, snažnog unutrašnjeg ritma, s veoma uvjerljivom uporabom posebne tehnike unutar fotografske slike“, dok je posebno priznanje dobio Hrvoje Bazina, Pecara film, Bosna i Hercegovina, za film Neopipljiv, „romantičan film pun boja, vica i nade, a posebno se svidjela upotreba papira u realnom settingu“.

Pobjednik je šestog Dubrovnik Film Festivala i osvajač Grand Prix-a animirani film Na ulicama Barreda grupe autora ANILUPA / EB Alegria School iz Portugala, „koji pokazuje da i djeca tog uzrasta mogu ne samo raditi u toj tehnici, nego da to mogu raditi izvrsno i s puno kreacije, lutke su napravljene s ljubavlju i pažnjom, a tema je vrlo ozbiljna ali i prikladna za sve uzraste, film odiše humanošću, zajedništvom i suosjećanjem“.

Nagradu za najbolji animirani film dubrovačka su djeca dodijelila radu Proxima b grupe autora iz OŠ Antuna Nemčića Gostovinskog, Koprivnica.

Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com

23.10.2017.