Osmi Đakovački rezovi

Putovanje u Hotel Splendid

Osmi Đakovački rezovi, u čijem se sklopu održava i četrnaesti Međunarodni etno film festival Srce Slavonije, otpočeli su 9. lipnja koncertom Cantus Ansambla na kojem su izvedena djela Anđelka Klobučara, Olje Jelaske, Borisa Papandopula te Berislava Šipuša koji je dirigirao izvedbama, a nastavljeni 21. lipnja projekcijama Đakovačkih kronika iz sedamdesetih godina prošloga stoljeća te filmom poznate autorice, dugogodišnje voditeljice Foto-kino kluba Đakovo i svojevremene predsjednice Kino saveza Hrvatske, današnjeg Hrvatskog filmskog saveza, Nada Varšave.

Od prijavljena 203 filma iz preko pedeset zemalja za službene je projekcije na Srcu Slavonije, održane 22. i 23. lipnja, odabrano tek njih sedamnaest iz Argentine, Francuske, Italije i Španjolske te koprodukcije Kolumbije, Senegala i Španjolske odnosno Italije i Konga, i naravno iz Hrvatske. Među njima su bili Hotel Splendid redatelja Maura Buccija, Italija, pa Tihi kaos čiji je autor Antono Spanò koji predstavlja Kongo i Italiju, Borba seljaka protiv Chagasove bolesti Mariane Sanmartino iz Argentine, Tewet, posljednji čuvar Bornea Luc-Henri Fagea, Francuska te još jedan rad čiji je autor Antonio Spanò iz Italije, Unutarnje ja, a uz kratki Životinjski park, AFEA, Kongo-Italija, na projekcijama prvoga dana prikazana su i tri filma hrvatskih autora, Samson kišobran suncobran Davora Borića, Tragovima naših predaka Luke Klapana te Putovanje Mirte Germovšek, Ivane Ageljić i Katarine Horvat, koji je izazvao posebnu naklonost domaće publike jer ga je snimila prva đakovačka ekipa koja u proteklih osam godina sudjeluje na Festivalu. Snimljen je u sklopu projekta Centra za migracijska istraživanja i Odjela za kulturologiju, pod mentorstvom Kristine Kumrić, u kampu za migrante u Šidu u kojem je smješteno tristotinjak migranata i naravno govori o njihovim sudbinama.

Na projekcijama u petak prikazani su Osjetila Marcela Burda iz Argentine, AnorMal Luisa Galána, kao koprodukcija Kolumbije, Senegala i Španjolske, Nevidljiva granica Nicolása Richata iz Argentine, Mi smo junaci Juana Jaume Fernándeza iz Španjolske te Nitko ne umire ovdje Simona Panaya iz Francuske, a na zadnjoj festivalskoj projekciji još dva hrvatska filma, Jagnjedovečka legenda Davora Borića, Florian Darija Bukovskog te Mir u Siriji Carmen Ruiz iz Španjolske, najkraći film u konkurenciji, dug tek osam minuta.

O najboljima je odlučivao festivalski žiri u sastavu novinaraka Maja Šurina, koja se bavi politikom, glazbom i kulturom, etnolog dr. sc. Aleksej Gotthradi-Pavlovsky, zaposlen od 1990. na HRT-u kao scenarist te urednik i autor emisija o tradicijskoj i popularnoj kulturi i snimatelj i redatelj Boris Šeper, nagrađivani autor te osnivač vlastite agencije za televizijsku proizvodnju i produkciju Film 54 d.o.o. iz Osijeka.

Zlatno srce Slavonije dobio je talijanski film Hotel Splendid autora Maura Buccia, o  zajednici imigranata iz Afrike koja sada živi na recepciji talijanskog centra za tražitelje azila, Srebrno srce koprodukcija Italije i Konga Tihi kaos, o životu  gluhonijemih u Kongu, čiji je autor Antonio Spanò, a Brončano argentinski film Nevidljiva granica Nicolása Richata. Posebno Srce Slavonije dobio je domaći autor Davor Borić za film Jagnjedovečka legenda, a posebne pohvale Osjetila Marcela Burda, Nitko ne umire ovdje Simona Panaya i Florian Darija Bukovskog.

U okviru ovogodišnjih Đakovačkih rezova održana je i radionica animacije za djecu vrtićke dobi koju je vodila Nataša Dorić te brojne popratne priredbe, koncerti i druga događanja. Filmske su projekcije održavane na gradskom Korzu.

Pokrovitelji manifestacije su Hrvatski audiovizualni centar i Grad Đakovo, a medijski pokrovitelj portal Drum.hr.

Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com

26.06.2017.