Institut Tomislav Gotovac

Janje moje malo

U utorak navečer otvorena je u Institutu Tomislav Gotovac izložba poljske umjetnice Ewe Partum, rođene 1945. godine nedaleko Varšave, feministice, performerice, konceptualne umjetnice i autorice filmova kojima dokumentira svoje ostale aktivnosti ali se bavi i istraživanjem mogućnosti filma kao medija, posebno odnosa dužine filmske vrpce i trajanja filma, i ruskog autora Nikolaja Makaroviča Olejnikova, koji se koristio i pseudonimima Makar Svirepi, Nikolaj Makarov ili Sergej Kravcov, novinara i urednika, avangardnog pjesnika i dramskog autora, crvenogardejca rođenog u kozačkoj obitelji 1898. godine, a ubijenog 1937. zbog subverzivnog pisanja, dok je po službenoj verziji umro od posljedica groznice 1945.

U isto vrijeme su radovi Tomislava Gotovca postavljeni i izložba otvorena u Galeriji VN, dok još traje postav prve epizode uključujući Gotovčev rad Prikazivanje Elle-a.

Sve je to dio velikog izlagačkog projekta Janje moje malo (sve što vidimo moglo bi biti i drugačije) čije se izložbe održavaju u pet epizoda na više mjesta u Zagrebu. Oblik su suradnje s kolekcijom Kontakt iz Beča, posvećene nedavno preminulom Mladenu Stilinoviću, a kustosi projekta su kolektiv Što, kako i za koga/WHW u suradnji s Kathrin Rhomberg.


Ion Grigorescu

U drugoj epizodi serije izložaba, koje traju od 4. studenoga ove do 8. svibnja iduće godine, su izloženi i radovi Grete Brătescu, rumunjske vizualne umjetnice rođene 1926. godine u Ploieștiju, koja se bavila performansima, crtanjem, kolažima, fotografijom i filmom, Anne Daučikove, slovačke vizualne umjetnice i profesorice na Academy of Fine Arts u Pragu, prve čehoslovačke feministice, rođene 1950., Tima Etchellsa, rođenog 1962., britanskog pisca i umjetnika te umjetničkog direktora Forced Entertainment, eksperimentalno-performerske grupe osnovane 1984. godine, profesora performansa na Lancaster University, Valie Export, austrijske umjetnice rođene 1940. u Linzu, koja se proslavila video instalacijama, kompjuterskom animacijom, fotografijom, skulpturama i publikacijama o suvremenoj umjetnosti, Iona Grigorescua, rođenog 1945. u Bukureštu, slikara i jednog od prvih rumunjskih konceptualista, mađarskog performera Tibora Hajasa, rođenog 1946. u Budimpešti, a umrlog u Szegedu 1980., pa najmlađeg među njima, Artura Żmijewskog, poljskog vizualnog umjetnika, fotografa i filmskog autora, rođenog 1966., najpoznatijeg po svojim video radovima poput Ja i AIDS, Oko za Oko, Karolina, Lisa ili Blindly, koji je prikazan 2013. na bijenalu u Veneciji te Mladena Stilinovića, rođenog 1947., a umrlog ovoga ljeta, jednog od vodećih suvremenih hrvatskih umjetnika, konceptualista i filmaša i legendarnog Tomislava Gotovca, rođenog 1937. u Somboru, a umrlog 2010. godine u Zagrebu, filmskog redatelja, glumca, performera, multimedijalnog i konceptualnog umjetnika i vodeće figure ne samo u domaćim nego i u svjetskim razmjerima.  

Izložbe se održavaju u stanu Softić, Gajeva 2/6, Galeriji Nova, Teslina 7, Galeriji VN, Ilica 163a, Galeriji Greta, Ilica 92, Institutu Tomislav Gotovac, Krajiška 29 i drugim lokacijama. 

Projekt je realiziran uz pomoć Austrijskog kulturnog foruma, Zagreb, ERSTE Foundation, Foundation for Arts Initiatives, Gradskog ureda za kulturu, obrazovanje i sport Grada Zagreba, Hrvatskog audiovizualnog centra, Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Trust for Mutual Understanding i Zaklade Kultura Nova.

Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com

30.11.2016.