Trideset godina VANIMA-e

Počelo je u osnovnoj...

U varaždinskoj palači Herzer u srijedu u 19.00 sati počinje manifestacija Srijeda u Muzeju, između ostaloga i kao svojevrsna najava niza programskih sadržaja uz 48. reviju hrvatskog filmskog stvaralaštva koja od petka, 25. studenoga do nedjelje traje u Varaždinu.

Manifestacija naslovljena Od V do A (Od Varaždina do animacije) posvećena je  tridesetoj godišnjici Filmsko-kreativnog studija VANIMA (koji je i suorganizator događanja), a na njoj će govoriti Margit Buba Antauer, dugogodišnja organizacijska direktorica Svjetskog festivala animiranog filma, članica brojnih selekcijskih komisija i žirija međunarodnih festivala animacije i dobitnica nagrade međunarodne udruge animiranog filma ASIFA-e za doprinos razvoju umjetnosti animacije, Dubravka Kalinić-Lebinac i Srećko Lebinac, koji su 1986. godine na II. osnovnoj školi Varaždin počeli s edukacijom učenika iz Varaždina i Varaždinske županije o animaciji, iz koje će niknuti buduća VANIMA, Iva Tkalec, mlada književnica iz Varaždina i predsjednica udruge Polja kulture, koja se bavi i organizacijom brojnih književnih i kulturnih događanja, Željka Skeja, nagrađivana fotografkinja i grafička dizajnerica i Sandra Malenica, direktorica Pučkog otvorenog učilišta Varaždin, a od 2008. godine voditeljica VANIMA-e, dok će moderator biti Hrvoje Selec, vrijedni voditelj svih djelatnosti od 2005. godine.

U proteklih trideset godina VANIMA je prošla razvojni put od školske aktivnosti do registriranja udruge, organiziranja Ljetnih radionica animiranog filma od 2005.,  koje zatim prerastaju u Ljetne filmske radionice (animiranog, dokumentarnog i igranog filma), kroz koje je prošlo stotinjak djece i mladih, a od 2010. VANIMA organizira VAFI-internacionalni festival animiranog filma djece i mladih Varaždin na kojem se uz ostale dodjeljuje i vrijedna nagrada Plavi VAFI, koju zajedno daju UNICEF Hrvatske i Ured pravobraniteljice za djecu. Aktivnosti sve više bujaju pa VANIMA od 2012. godine postaje organizator i nositelj  audiovizualne djelatnosti u Varaždinu, a zatim i kinoprikazivačkog programa, kao jedino kino u gradu, nakon što na korištenje dobiva tada zatvoreno kino Gaj koje poslije preuređenja postaje kino Galerija.

Najvažnija je djelatnost VANIMA-e izrada animiranih filmova s djecom i mladima, kojih je u ovih trideset godina bilo oko tri stotine, a napravili su više od stotinu i pedeset filmova. Filmske se radionice održavaju u Varaždinu i drugim mjestima, a svih je proteklih godina VANIMA u vrhu s priznanjima na državnim revijama i nagradama koje su dobili i izvan Hrvatske.

Program je Galerije, osim na animiranim filmovima za djecu odnosno dječjim, autorskim  filmovima, utemeljen na nezavisnom, europskom i hrvatskom filmu svih rodova, filmovima s festivala, kinotečnim klasicima i eksperimentalnom filmu, a u srpnju i kolovozu kino kao ljetno seli u dvorište palače Sermage. Cijele godine djeluje i filmski program za odgojno-obrazovne ustanove pod nazivom KID–kino i djeca. Programske aktivnosti se  održavaju uz financijsku potporu Grada Varaždina i Hrvatskog audiovizualnog centra. U udruzi je danas četrdesetak članova. S obzirom na respektabilnu produkciju animiranoga filma, i kvalitativno i kvantitativno, u samome su vrhu kod nas, a svoj ugled potvrđuju i na brojnim filmskim radionicama za animirani film koje njezini voditelji održavaju širom Hrvatske i svijeta.

U programu Od V do A je i predstavljanje prigodne monografije o radu, objavljene u nakladi Hrvatskoga filmskog saveza te projekcija autorskih filmova.

Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com

22.11.2016.