Dječja prava i filmsko stvaralaštvo: bogat filmski i obrazovni program od 3. do 8. listopada u Makarskoj!

Makarska idući tjedan postaje domaćin ‘Regionalne konferencije o pravima djece u okviru medijske pismenosti’ i ‘54. Revije hrvatskog filmskog stvaralaštva djece’.

26. rujna, 2016. - Hrvatski filmski savez i Udruga Dokuma u Makarskoj od 5. do 8. listopada 2016. godine, organiziraju 54. Reviju hrvatskog filmskog stvaralaštva djece i to pod pokroviteljstvom HAVC-a, HZTK-e, Grada Makarske, TZ grada Makarske i Hotela Makarska d.d., uz partnerske organizacije SUNCE Makarska i Savjetovalište Lanterna.

Na samu je Reviju prijavljeno čak 195 filmskih radova djece osnovnoškolske dobi iz cijele Hrvatske, od čega je nakon selekcije za ulazak u službenu konkurenciju prošlo njih 83 koje ćemo imati prilike pogledati tokom Revije u sedam službenih projekcija. Selekcijska komisija je bila u sastavu Josip Krinić (pedagog), Diana Nenadić (filmska kritičarka) i Slaven Zečević (filmski montažer).

U ponedjeljak, 3. listopada kreće ‘Regionalna konferencija o pravima djece u okviru medijske pismenosti’

Prije nego što prikažemo filmove koji predstavljaju vrh hrvatske osnovnoškolske kinematografije, Hrvatski filmski savez organizira  i ‘Regionalnu konferenciju o pravima djece u okviru medijske pismenosti’, od 3. do 6. listopada u hotelu Rivijera, pod pokroviteljstvom HAVC-a. Na konferenciji će sudjelovati predstavnici iz više zemalja regije, a koji se bave filmskim stvaralaštvom djece. Očekujemo predstavnike iz Slovenije, Srbije, Bosne i Hercegovine, Italije, Makedonije, Albanije i Hrvatske. Većina sudionika posvećena je filmovima djece i mladeži, neki u vidu festivalskih programa, a neki rade filmsku produkciju s navedenim uzrastima.

Osnutkom Youth Cinema Network-a 2013. godine, suradnja između filmskih klubova koji se bave stvaralaštvom djece i mladih na europskoj razini postala je sve izraženija. Upravo ovaj projekt idealna je prilika za povezivanje unutar Mreže. Hrvatski filmski savez u zadnje tri godine razvojem međunarodne suradnje raspolaže s respektabilnom brojkom suradnji te je stvorena potrebna platforma za ostvarivanje programa Konferencije o dječjim pravima u filmskom stvaralaštvu.

S obzirom na to da se medijska pismenost danas smatra jednom od temeljnih vrsta pismenosti, teško je vjerovati u to da bez institucionalnog razvoja takve pismenosti među djecom i mladima možemo uopće pomišljati razgovarati o dječjim pravima. Upravo je zato konferencija regionalnoga karaktera, koja se bavi pravima djece, ključna za ostvarenje suradnje na polju medijske edukacije djece, mladih i njihovih nastavnika, odgajatelja te voditelja izvanškolskih aktivnosti.

26.09.2016.