Dom tehnike u Osijeku

Dan ružičastih majica

Jedan je dječak stao dolaziti u školu odjeven u ružičastu majicu, što je njegove vršnjake potaknulo na niz zlobnih komentara, a potom i na razne oblike iskazivanja netrpeljivosti pa i vršnjačkog nasilja. Djeca znaju biti vrlo odbojna kada se susretnu s različitošću, jer neku pojavu ili ponašanje ne poznaju dovoljno pa ih plaši ili im stvara neugodnost i nesigurnost. Čest je oblik reakcije nasilje prema drugačijem. Taj se oblik ponašanja ne tako rijetko nastavi i kada odrastemo. Ili nas se bar smatra odraslim, zrelim i odgovornim. A posljedice su ponekad veoma teške, i ne tako rijetko znaju biti tragične.

Dječak je imao teško bolesnu majku, pa je ružičastu majicu obukao u znak potpore i uveseljavanja, samo to druga djeca nisu znala. Sve se događalo u Kanadi, a kada su se strasti smirile i sve se razjasnilo, većina ostalih učenika obukla je ružičaste majice kako bi pokazala razumijevanje i solidarnost. Nije trebalo dugo da se ova inicijativa prepozna i drugdje, da se proširi po cijelom svijetu i kasnije preraste u Dan ružičastih majica. Tako je ovaj oblik borbe protiv vršnjačkog nasilja, ali i netolerancije uopće, stigao i do nas.

Dan ružičastih majica (Pink Shirt Day) obilježen je 27. veljače u prostorima Doma tehnike odnosno Centra tehničke kulture Osijek nizom sadržaja vezanih uz aktivnosti udruga tehničke kulture okupljenih u Zajednici tehničke kulture Osijek, a posebno onih namijenjenih prvenstveno mladima. Tako su Ivana Zakanji i Tomislav Pandurić iz CB radio kluba Lega pričali i pokazivali kako se koristi kompas, a kako kontaktira pomoću radio veze i što sve treba napraviti kako bi zainteresirani djeca i mladi postali članovima kluba i sami zaplovili čarobnim svijetom radio valova. Zoran Đurkić približio je posjetiteljima udrugu hrvatskih umjetnika Adolf Waldinger naglasivši ovoga puta radionicu crtanja, a radionicu iznenađenja vodila je Mihaela Rikert i na njoj su sudionici radili označivače za knjige u formi ružičaste majice na koju su mogli napisati vlastitu poruku tolerancije i odbijanja vršnjačkog i svakog drugog nasilja. Voditeljica Centra tehničke kulture Osijek Nataša Dorić, naravno u ružičastoj majici, predstavila je djelatnosti Video kluba Mursa, a posebno sekcije za animirani film koju vodi, prikazala dio recentne produkcije te istaknula niz mogućnosti filmskoga medija u prepoznavanju različitosti kao vrijednosti i posebnosti na koju valja upozoriti kao na prednost, a ne manu.

Na obilježavanju Dana ružičastih majica sudjelovali su Monika Lovrić i Dalibor Vlaho, koji su upoznali ostale sudionike s djelatnostima Centra za edukaciju i prevenciju nasilja (CEPN), a koji su idejni začetnici obilježavanja ovog sadržaja u Hrvatskoj i organizatori niza programa vezanih uz njega. Centar tehničke kulture Osijek, kao organizator ovoga skupa po drugi put, zajedno sa Zajednicom tehničke kulture Osijek, a uz podršku Zajednice tehničke kulture Osječko-baranjske županije, mjesto je nulte tolerancije bilo kog oblika nasilja. Ovdje se smatra kako djecu i mlade treba, uz razne tehničke vještine i znanja, kreativnu provedbu slobodnog vremena i podučavanje vrijednostima zajedničkog rada i pomaganja, učiti i međusobnom razumijevanju i uvažavanju različitosti, a odbacivanju svakog oblika vršnjačkog nasilja. Zbog toga se u ove i druge programa uključuju i mnogi roditelji, bilo aktivnim sudjelovanjem ili pružanjem drugih oblika potpore.

Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com

01.03.2016.